Sportska kila je vrsta povrede mišića jezgre koja se javlja kada dođe do slabljenja ili pucanja u donjem trbušnom zidu ili tetiva koje pričvršćuju mišiće za karlicu. Iako se može naći na sličnoj lokaciji kao i ingvinalna kila, obično nema ispupčenja creva koje viri kroz oslabljeno mesto u trbušnom zidu. Iz tog razloga, termin „sportska kila“ je pomalo pogrešan naziv.
Zbog lokacije i mišića i tetiva uključenih u povredu, pacijenti obično osećaju bol u stomaku ili preponama koji mogu da obore unutrašnju stranu butine. Većina pacijenata može tačno reći kada je bol prvi put počeo. Ova povreda je najčešća kod sportista koji se bave sportovima koji uključuju brze promene smera ili uvrtanje kukova, kao što su hokej, fudbal, tenis i fudbal. Veća je verovatnoća da će muškarci razviti sportsku kilu nego žene.
Potreban je fizički pregled, često u kombinaciji sa snimanjem, a povremeno i dijagnostičkim injekcijama, da bi se utvrdilo da li je bol uzrokovan sportskom kilom ili drugom vrstom povrede. MRI i ultrazvuk su dva dijagnostička alata koja se obično koriste. Povremeno se koriste dijagnostičke injekcije da bi se utrnula određena područja abdomena ili prepona da bi se videlo da li se bol smanjuje. Ovo pomaže da se suzi potencijalna lokacija povrede.
Kada se dijagnostikuje sportska kila, fizikalna terapija se obično preporučuje kao tretman prve linije. U slučajevima koji se ne rešavaju konzervativnim tretmanom, može se preporučiti operacija. Slično tradicionalnoj operaciji za popravku kile, komad mreže se postavlja da ojača i ojača oslabljeno ili pocepano područje.
Ovo takođe omogućava formiranje ožiljnog tkiva, što pomaže da se povreda zaceli dok ublažava bol. Ove popravke se mogu izvesti otvorenim zahvatom ili laparoskopskim, minimalno invazivnim tehnikama.
Pored sportskih kila, dva druga stanja obično uzrokuju bol u preponama ili stomaku kod mladih sportista.
Udar kuka: Ovaj širok pojam opisuje stanja u kojima se lopta i utičnica zgloba kuka ne uklapaju pravilno. Udar kuka može dovesti do gubitka unutrašnje rotacije kuka, što može izazvati bol u predelu prepona tokom ili nakon savijanja kuka. Udar takođe može pokidati labrum – vlaknasti prsten hrskavice koji okružuje utičnicu kuka – što takođe može izazvati bol u preponama.
Za blage do umerene slučajeve, često se prvo pokušava nehirurško lečenje, kao što su modifikacija aktivnosti, lekovi protiv bolova, fizikalna terapija i injekcije kortizona. Ako to ne pomogne ili ako je slučaj teži, može se koristiti artroskopska ili otvorena operacija za preoblikovanje kostiju ili popravku labruma.
Povreda aduktora kuka: Ovo uključuje tendinopatiju aduktora kuka, stanje u kojem tkivo koje povezuje mišić i kost postaje hronično upaljeno, ili naprezanje aduktora kuka, što je kada se tetiva aduktora ili mišić pokida na ili blizu tačke vezivanja unutar kuka.
Može se ponuditi širok spektar tretmana na osnovu težine ili složenosti povrede. Nehirurške opcije uključuju injekcije kortizona za brzo smanjenje bolova i upale ili injekcije plazme bogate trombocitima kako bi se pokušalo stimulisati zarastanje.
Ako nehirurški tretmani ne pomognu ili je povreda složenija, može se razmotriti operacija oslobađanja aduktora. Ovo je kada se tetiva preseče ili produži u blizini njenog pričvršćenja za kost kuka. Aduktor je i dalje pričvršćen kroz mišiće koji leže, ali procedura oslobađa napetost u tetivi, omogućavajući zarastanje ili upalu.
Tradicionalno, ova procedura se izvodi kroz otvorenu operaciju. Poslednjih godina, lekari sportske medicine na klinici Maio razvili su minimalno invazivnu opciju vođenu ultrazvukom koja koristi konac za sečenje za oslobađanje aduktora kroz iglu.