Moć roditeljskog „razgovora o strahu“: Istraživači istražuju uticaj roditeljske anksioznosti na decu

Moć roditeljskog „razgovora o strahu“: Istraživači istražuju uticaj roditeljske anksioznosti na decu

Roditelji ne žele da njihova deca upadnu u opasnost ili da slepo veruju strancima, ali u isto vreme žele da otkrivaju svet i razvijaju poverenje u ljude. Dakle, kako da pripreme svoju decu za nove situacije, predmete ili strance?

„Ovo pitanje je takođe veoma važno iz perspektive mentalnog zdravlja“, kaže prvi autor Cosima Nimphi. „Anksiozni poremećaji su među najčešćim mentalnim poremećajima kod dece i adolescenata, a deca anksioznih roditelja imaju dva do tri puta veću verovatnoću da će ih razviti. Za otprilike jednu trećinu to je genetski, ali se većina slučajeva objašnjava okruženjem. faktori ili kombinacija oba. Dakle, ako želimo da sprečimo roditeljski prenos straha i anksioznosti, ili pronađemo strategije za smanjenje straha, moramo otkriti mehanizme koji stoje iza toga.

Da bi se pronašli ovi mehanizmi, potrebni su sistematski pregledi i meta-analize svih relevantnih empirijskih studija. Tim psiholoških istraživača, predvođen Evin Aktar, pretražio je naučne baze podataka i nakon temeljnog pregleda fokusa i metodologije istraživanja, podneo je 18 empirijskih studija — eksperimentalnih ili opservacionih — kod dece uzrasta od 2,5 do 17 godina na sistematski pregled, kao i statistička metaanaliza, sada objavljena u Clinical Child and Famili Psichologi Reviev.

„Ovaj broj od 18 studija možda zvuči malo, ali je dovoljan da se izmeri efekat i pokazuje polje istraživanja koje još uvek raste“, kaže Nimfi. „I efekat se pokazao jakim, čak i nakon jednog izlaganja informacijama o verbalnoj pretnji roditelja.“

Sve studije koje su uključivale istraživale su kako informacije o verbalnom strahu ili anksioznosti roditelja o novoj osobi, objektu ili situaciji mogu oblikovati reakciju njihove dece na ove stimuluse. Oni su posmatrali fiziološke reakcije (povećan broj otkucaja srca), ponašanje (izbegavanje) i/ili kogniciju (strah i izbegavanje od strane dece).

Poslednji aspekt je bio previše zastupljen u studijama, „što bi trebalo da bude upozorenje“, kaže Nimfi, „jer deca mogu reći da su uplašena, ali ne i da se ponašaju uplašeno ili izbegavaju“.

Istraživači su očekivali da će deca roditelja koji pate od anksioznih poremećaja biti podložnija njihovim upozorenjima o strašnim situacijama. Međutim, većina (4 od 5) studija koje su ovo istraživale nisu pronašle značajan efekat.

„Ovo je bilo iznenađujuće“, kaže Nimphi. „Ali potrebno nam je više studija od pet koji su ovo istraživali.“ I to ne znači da zabrinuti roditelji nemaju uticaja. Možda ponavljanje učenja socijalnog straha tokom vremena, a ne njegov intenzitet, jača tendenciju dece da izbegavaju nove društvene stimuluse ili situacije u anksioznim porodicama.“

Tim je takođe očekivao da deca koja već imaju strahovito raspoloženje budu osetljivija na roditeljski „razgovor o strahu“. Ali u 3 od 4 studije koje su ovo ispitivale, nije pronađen značajan efekat.

„Umesto da deca budu podložnija izražavanju roditeljske anksioznosti, deca sa zastrašujućim temperamentom mogu pokazati pojačane reakcije straha nezavisno od upozorenja roditelja“, primećuje Nimfi.

„Očekivali bismo da deca postanu manje osetljiva na informacije o roditeljskom strahu kako odrastaju“, kaže Nimfi. „Starija deca su naučila da bolje regulišu svoje emocije, i na njih utiče više ljudi, kao što su njihovi vršnjaci iz društva. Međutim, to nije bio slučaj. To ne znači da su uzrast ili društveni vršnjaci nebitni. Treba nam još studija koje slede isto dete u različitim uzrastima i kontekstima“.

„Moja lična poruka za poneti kući bila bi podsetnik koliko moćna verbalna komunikacija roditelja može biti, čak i nakon jednog izlaganja, zaključuje Nimfi. „A za anksiozne roditelje, strategije prevencije mogu uključivati psihoedukaciju ili obuku usmerenu na smanjenje broja ponavljanja. izloženost izrazima roditeljske anksioznosti“.

Studija je takođe jasno pokazala da je potrebno mnogo više empirijskih istraživanja i da neke slabosti treba prevazići. „Na primer, još uvek postoji prevelika zastupljenost majki u eksperimentalnim studijama i prevelika zastupljenost onoga što zovemo VEIRD porodice: zapadne, obrazovane, industrijalizovane, bogate i demokratske. Dok znamo da se porodične interakcije i percepcija dece mogu razlikovati u različitim kulturnim sredinama .“

U budućnosti, Nimphi želi da bolje razume koje izjave podrške ili ponašanja roditelja mogu smanjiti sticanje straha kod dece. „Buduće kvalitativne studije treba da procene perspektivu dece o tome šta im je u prošlosti pomoglo da se suoče sa svojim strahovima i koje su izjave njihovih roditelja ohrabrile. Šta ih je učinilo hrabrim?“

Godine 2022, Cosima Nimphi i tim psihologa na čelu sa Evin Akar objavili su empirijsku studiju u Journal of Adolescence koja pokazuje da je više informacija o pretnji roditelja povezano sa jačim prijavljenim strahom od COVID-19 kod njihove dece. Takođe su objavili meta-analizu o efektu – neverbalnog – roditeljskog ponašanja na bebe do 2,5 godine, što se pokazalo malim do umerenim.

Aktar i Nimfi trenutno rade na jednoj meta-analizi i dve eksperimentalne studije, u kojima se jedan roditelj ponaša uznemireno, a jedan ne: „Može li samouveren odgovor drugog roditelja da smanji efekat?“