Mobilna aplikacija pomaže u predviđanju buduće depresije kod trudnica

Mobilna aplikacija pomaže u predviđanju buduće depresije kod trudnica

Jednostavna anketa koja je isporučena tokom prvog tromesečja putem digitalne aplikacije za podršku trudnoći MiHealthiPregnanci predvidela je koje majke su razvile umerenu do tešku depresiju sa visokim nivoom tačnosti, prema novoj studiji Arhiva ženskog mentalnog zdravlja koju su vodili istraživači Univerziteta u Pitsburgu i UPMC.

„Depresija je vodeća komplikacija tokom trudnoće sa oko 15% pacijenata koji su prijavili simptome u nekom trenutku tokom trudnoće“, rekla je glavni autor dr Tamar Krišnamurti, vanredni profesor opšte interne medicine u Pittu i istraživač u Magee-Vomens Istraživačkog instituta.

„Već imamo odlične alate za skrining za aktivnu depresiju, ali naš pristup je jedinstven jer predviđa ko će verovatno razviti depresiju u budućnosti. Ako možemo rano da identifikujemo ljude, pre nego što se pojave simptomi, možda ćemo moći da prilagodimo preventivnu negu i nude alate i podršku za rešavanje osnovnih pokretača depresije.“

Krishnamurti i njen tim, koji su prethodno razvili aplikaciju MiHealthiPregnanci, analizirali su podatke od 944 pacijenta koji su koristili aplikaciju kao deo veće studije i nisu imali istoriju depresije. Tokom prvog tromesečja, učesnici su završili anketu koja je uključivala pitanja o demografiji, istoriji bolesti, psihosocijalnim faktorima, kao što su stres i osećaj tuge, i stresorima specifičnim za trudnoću, kao što su zabrinutost oko porođaja i porođaja. Podgrupa pacijenata je takođe ispunila opciona pitanja o društvenim faktorima povezanim sa zdravljem, kao što je nesigurnost hrane. Svi učesnici su završili verifikovane skrininge depresije jednom po trimestru.

Nakon što su koristili 80% podataka za obuku šest različitih modela mašinskog učenja, istraživači su koristili preostalih 20% da testiraju koliko su dobro mogli da predvide početak depresije kasnije u trudnoći. Najbolji model je bio 89% tačan u predviđanju buduće depresije i koristio je samo 14 od 55 mogućih varijabli, uključujući istoriju anksioznosti, status partnera, psihosocijalne faktore i stresore specifične za trudnoću.

Kao deo istraživanja, tim je radio sa pružaocima usluga i perinatalnim osobama kako bi pregledao i usavršio model tako da odražava njihova profesionalna i životna iskustva.

Kada su istraživači uključili socijalne faktore vezane za zdravlje iz podskupine učesnika koji su ispunili ova pitanja, nesigurnost hrane se pojavila kao važan faktor rizika za depresiju. Kada je ova varijabla uključena u model, rasa i prihod su ispali kao važni, a tačnost modela je porasla na 93% sa ukupno samo devet varijabli.

„Ljudima možemo postaviti mali skup pitanja i dobiti dobar osećaj da li će postati depresivni“, rekao je Krišnamurti. „Zapanjujuće, mnogi faktori rizika za buduću depresiju su stvari koje se mogu promeniti – kao što su kvalitet sna, zabrinutost oko porođaja i, što je još važnije, pristup hrani – što znači da možemo i treba da uradimo nešto u vezi sa njima.

Perinatalna depresija je povezana sa lošim ishodima za mamu i bebu, uključujući veće stope prevremenog porođaja, odložen razvoj bebe i probleme sa vezom majke i deteta. Dok je istorija depresije snažan prediktor perinatalne depresije, ovaj alat bi mogao pomoći da se identifikuju drugi koji postanu depresivni po prvi put tokom trudnoće.

Sada, Krishnamurti i njen tim razvijaju pristupe da integrišu ova pitanja skrininga u kliničke tokove rada i identifikuju najbolje načine da kliničari razgovaraju sa pacijentima o riziku od depresije.

„Želimo da pažljivo razmislimo o tome kako da razgovaramo sa pacijentima o riziku od depresije za razliku od aktivnog iskustva depresije“, objasnila je ona. „Da bi ove informacije bile osnažujuće, a ne izazivale anksioznost, važno je da ih je lako razumeti i da ih možete preduzeti. Naš fokus sada nije samo na poboljšanju naše sposobnosti da predvidimo depresiju, već i na poboljšanju i personalizaciji intervencija tako da budu najefikasnije za svakog pojedinca“.

Takve intervencije mogu uključivati povezivanje ljudi sa resursima u njihovoj oblasti, preporuku ličnih grupa za podršku majkama koje se bave stresorima u vezi sa trudnoćom ili nude virtuelne opcije terapije zasnovane na aplikacijama.