U studiji od 10 centara, mikrotalasna ablacija je ponudila stope preživljavanja bez progresije i manje komplikacija od operacije u lečenju oblika raka štitaste žlezde poznatog kao papilarni karcinom štitaste žlezde (PTC), prema istraživanju objavljenom u časopisu Radiologija.
Najčešći tip karcinoma štitaste žlezde, PTC se često manifestuje multifokalnošću, što znači da se u štitnoj žlezdi nalaze dve ili više izbočina ili čvorova (papila). Pojava multifokalnosti u PTC slučajevima je primetno česta i kreće se između približno 23,5% i 60%.
Multifokalni PTC se često leči hirurškom resekcijom, gde se cela ili deo štitne žlezde hirurški uklanja. Operacija štitne žlezde nije bez neželjenih efekata. Može uticati na kvalitet života pacijenta zbog faktora kao što su ožiljci, neophodnost doživotne zamene hormona i potencijalnih komplikacija, kao što su trajna promuklost ili oštećena funkcija štitne žlezde.
Mikrotalasna ablacija, minimalno invazivna procedura koja koristi toplotu za uništavanje tumora, trenutno je pod preliminarnom istragom i mogla bi biti održiva alternativa operaciji za neke pacijente.
„Ova studija označava prvu multicentričnu komparativnu analizu između mikrotalasne ablacije i hirurške resekcije multifokalnog papilarnog karcinoma štitne žlezde“, rekao je stariji autor Ming-An Iu, MD, direktor interventne medicine u bolnici Kinesko-japanskog prijateljstva u Pekingu, Kina. „Ovi nalazi izazivaju tradicionalne paradigme lečenja i otvaraju nove puteve za manje invazivne strategije upravljanja.“
Istraživači su posmatrali 775 pacijenata sa ultrazvučno otkrivenim multifokalnim PTC stadijuma I koji su lečeni mikrotalasnom ablacijom ili operacijom u 10 centara između maja 2015. i decembra 2021. Urađeno je podudaranje rezultata sklonosti — tehnika koja se koristi za upoređivanje grupa sa potencijalno različitim osnovnim karakteristikama, a zatim poređenja između dve grupe. Podudaranje rezultata sklonosti pomaže u smanjenju pristrasnosti stvaranjem uporedivih grupa, omogućavajući pouzdaniju procenu efekta lečenja.
Nakon podudaranja rezultata sklonosti, 229 pacijenata u grupi sa mikrotalasnom ablacijom i 453 pacijenta u grupi sa hirurškom resekcijom praćeno je u proseku od 20 meseci (opseg 12–74 meseca) i 26 meseci (opseg 12–64 meseca), respektivno.
Mikrotalasna ablacija je bila povezana sa sličnim stopama preživljavanja bez progresije kao i hirurški (petogodišnji: 77,2% naspram 83,1%), ali sa manje komplikacija i većim potencijalom za očuvanje funkcije štitne žlezde.
Mikrotalasna ablacija je rezultirala manjim gubitkom krvi, kraćom dužinom reza i kraćim trajanjem procedure i hospitalizacije. Trajna promuklost (2,2%) i hipoparatiroidizam (4,0%) su se susreli samo u grupi sa hirurškom resekcijom.
„Naša studija je pokazala da mikrotalasna ablacija nudi obećavajuću opciju lečenja multifokalnog papilarnog karcinoma štitaste žlezde“, rekao je dr Ju. „Pored toga, mikrotalasna ablacija je povezana sa manje komplikacija i može očuvati funkciju štitne žlezde, čime se poboljšava kvalitet života pacijenata. Ovo predstavlja značajan napredak u oblasti interventnog lečenja karcinoma štitne žlezde.“
Dr Iu napominje da mikrotalasna ablacija ne uključuje rutinski preventivnu ablaciju limfnih čvorova. U hirurškoj resekciji, preventivno uklanjanje limfnih čvorova je uobičajena praksa. Međutim, rezultati pružaju prvi dokaz da je čak i bez ablacije limfnih čvorova, mikrotalasna ablacija dala uporedive stope preživljavanja sa hirurškom resekcijom.