Mijeloidne mutacije kao faktor visokog rizika kod akutne limfoblastne leukemije

Mijeloidne mutacije kao faktor visokog rizika kod akutne limfoblastne leukemije

Naučnici su otkrili da mijeloidne mutacije mogu biti povezane sa visokim rizikom od akutne limfoblastne leukemije (ALL) kod odraslih, što zahteva nestandardne terapijske pristupe. Ova nova saznanja su rezultat sveobuhvatne studije koju su vodili istraživači sa Medicinskog univerziteta u Čikagu i drugih institucija.

Akutna limfoblastna leukemija (ALL) je retka, ali ozbiljna bolest koja je češća kod dece i mladih odraslih osoba. Studija je pokazala da 33% odraslih pacijenata sa ALL ima mijeloidne mutacije, što dovodi do inferiornog odgovora na standardnu hemoterapiju. To naglašava potrebu za novim terapijskim pristupima koji bi mogli bolje da ciljaju ove specifične mutacije.

Ovo istraživanje je takođe identifikovalo klonsku hematopoezu neodređenog potencijala (CHIP) kao prediktor rizika za ALL. CHIP, koji se manifestuje mutacijama mijeloidnih gena, prisutan je kod većeg broja starijih odraslih osoba i može biti preteča razvoja ALL.

Otkriće da su mijeloidne mutacije bile prisutne godinama pre dijagnoze ALL ukazuje na potrebu za ranim otkrivanjem i praćenjem ovih genetičkih promena kod pacijenata sa povećanim rizikom. Time se otvara mogućnost za personalizovane terapijske strategije koje bi mogle poboljšati prognozu i odgovor na lečenje.

Ovaj rad je od suštinskog značaja za razumevanje patogeneze ALL i razvoj efikasnih terapijskih pristupa za odrasle pacijente sa ovom bolešću.