Kako bi selen mogao pomoći u borbi protiv raka jajnika

Kako bi selen mogao pomoći u borbi protiv raka jajnika

Selen je mikronutrijent koji igra suštinsku ulogu u ljudskom zdravlju, ali je toksičan na visokim nivoima. Međutim, nova biomedicinska istraživanja su pokazala da selen zapravo ima svojstva protiv raka kada se koristi u velikim dozama.

Da bi prevazišao probleme sa njegovom inherentnom toksičnošću, međunarodni istraživački tim, predvođen profesorom Stivom Konlanom sa Univerziteta Svonsi i profesorom Loranom Šarleom sa Univerziteta Grenobl Alp, testirao je da li se nanočestice selena mogu razviti kao potencijalni lek za rak. Njihovi nalazi su upravo objavljeni u časopisu Redox Biology.

Istraživači su pokazali da su nanočestice selena bile veoma efikasne u ubijanju modela ćelija raka jajnika uzgajanih u 3D kako bi se repliciralo prirodno okruženje tumora.

Zatim su otkrili novi biološki mehanizam koji podupire kako će selen verovatno izazvati ovaj efekat protiv raka. Otkrili su da selen izaziva promene u aktivnosti enzima zvanih histon metilatransferaze. Ovi enzimi regulišu epigenetske procese – kako uslovi životne sredine mogu da promene način na koji geni funkcionišu. Za razliku od genetskih mutacija, epigenetske promene ne menjaju sekvencu DNK i reverzibilne su, ali menjaju način na koji vaše telo čita sekvencu DNK.

Ovo istraživanje je sproveo dr Benoa Tubans, kao deo njegovog zajedničkog doktora nauka. projekat podržan od strateškog partnerstva Svonsi-Grenobl i dr. Noor Al Kafri, saradnik CARA u laboratoriji profesora Konlana, zajedno sa saradnicima u sinhrotronskom postrojenju u Grenoblu i Univerzitetu u Štutgartu.

Profesor Konlan, koji je na čelu grupe za reproduktivnu biologiju i ginekološku onkologiju na Medicinskom fakultetu Univerziteta Svonsi, opisao je projekat kao ogroman naučni istraživački napor. „Ovo je jedan od onih prilično retkih trenutaka kada shvatite da je tim napravio novo biološko otkriće. Noor i Benoit su neverovatno talentovani naučnici i samo kroz njihovu veštinu i posvećenost mogli smo da napravimo ovaj napredak. Partnerstvo Svonsija i Grenobla pokazuje jasno kako međunarodna i interdisciplinarna partnerstva vode put u naučnim otkrićima.“

Tim se nada da će ovo otkriće pružiti novi uvid u delovanje nanočestica selena i kaže da je sada važno razmotriti i klasične antioksidativne i nove efekte metilacije histona selena i njegov razvoj kao terapiju raka.