Metoda negenetskog reprogramiranja za obnavljanje funkcije znojnih žlezda obećava za žrtve opekotina

Metoda negenetskog reprogramiranja za obnavljanje funkcije znojnih žlezda obećava za žrtve opekotina

Znojne žlezde su vitalne za regulisanje telesne temperature, održavanje ravnoteže tečnosti i održavanje zdravlja kože. Ipak, opsežne povrede kože, kao što su opekotine, često dovode do gubitka ovih žlezda, ostavljajući pacijente podložnim pregrevanju, dehidraciji i drugim teškim komplikacijama. Regeneracija znojnih žlezda je ostala veliki medicinski izazov – do sada.

U nedavnoj studiji, istraživači su razvili ne-genetski metod reprogramiranja za obnavljanje funkcije znojnih žlezda. Koristeći pažljivo napravljenu kombinaciju šest hemikalija, tim je uspešno pretvorio ljudske epidermalne keratinocite (HEK) – uobičajene ćelije kože – u ćelije nalik znojnim žlezdama, nazvane hemijski indukovane ćelije znojnih žlezda (ciSGC). Nalazi su objavljeni u časopisu Naučni bilten.

Ove reprogramirane ćelije blisko oponašaju prirodne ćelije znojnih žlezda i po strukturi i po funkciji. Laboratorijski testovi su pokazali da se ciSGC mogu samoobnavljati, diferencirati u ćelije koje luče znoj i proizvoditi ključne markere znojnih žlezda. Što je još impresivnije, kada se transplantiraju u oštećenu kožu miševa, ciSGC su ubrzali zarastanje rana, obnovili dermalnu arhitekturu kože i regenerisali potpuno funkcionalne znojne žlezde.

Jedan od najupečatljivijih nalaza studije bio je da ciSGC obnavlja termoregulatorno znojenje – kritičnu sposobnost tela da se hladi – u opečenoj koži. Pored zamene izgubljenih žlezda, ove konstruisane ćelije su takođe oslobodile bioaktivne faktore koji su stimulisali obližnje ćelije da poprave i regenerišu tkivo, dodatno poboljšavajući ishode lečenja.

Za razliku od prethodnih pristupa koji su se oslanjali na genetske modifikacije za reprogramiranje ćelija – što izaziva zabrinutost za bezbednost kao što je potencijalni rizik od raka – ovaj farmakološki metod koristi male molekule da promeni ćelijski identitet bez modifikacije DNK. Ovaj negenetski pristup je sigurniji, skalabilan i veoma prilagodljiv za buduće kliničke primene.

Za pacijente sa teškim povredama kože, ova tehnika nudi mogućnost potpune regeneracije oštećenog tkiva i vraćanja izgubljenih funkcija. Predstavlja veliki korak ka personalizovanoj regenerativnoj medicini koja se bavi i fizičkim i psihološkim uticajima povreda kože.

Kako istraživački tim nastavlja da usavršava i optimizuje svoju tehniku, potencijal za kliničko prevođenje raste. Ova inovativna metoda bi jednog dana mogla da revolucioniše negu opekotina i pruži novu nadu pacijentima širom sveta.