Pacijenti sa uobičajenom srčanom aritmijom zvanom atrijalna fibrilacija mogli bi imati koristi od budućih tretmana koji ciljaju na neefikasnost u metabolizmu srčanih ćelija, otkrio je novi rad.
Studija objavljena u Cardiovascular Research Journal otkrila je da nedostatak gena kod pacijenata sa atrijalnom fibrilacijom može dovesti do smanjene proizvodnje energije u srčanim ćelijama. Nedostaci gena PITKS2 u srčanim ćelijama dovode do toga da su mitohondriji, koji su delovi ćelije koji proizvode energiju, manji i manje efikasni.
Tim koji su predvodili istraživači sa Instituta za kardiovaskularne nauke Univerziteta u Birmingemu i Univerzitetskog medicinskog centra Hamburg-Ependorf u Nemačkoj proučavao je srčane ćelije sa nedostatkom PITKS2 i uporedio ih sa normalnim srčanim ćelijama kako bi proučavao efekat PITKS2 na razvoj ćelija. i funkcija.
Ključni nalazi uključuju:
- Struktura i funkcija ćelija: Srčane ćelije koje nemaju PITX2 su kraće i više neorganizovane, s većim brojem ćelija koje imaju jedan jedini jedro. Ove ćelije takođe imaju manje mitohondrije i promene u proteinima koji su uključeni u proizvodnju energije.
- Proizvodnja energije: Mitohondrije u ćelijama bez PITX2 su manje efikasne u proizvodnji energije kroz svoje uobičajene procese i više se oslanjaju na glikolizu (manje efikasan način generisanja energije). Ova promena je povezana sa povećanim spontanim ritmovima i nepravilnostima u električnoj aktivnosti srčanih ćelija. Oštećena funkcija mitohondrija uz smanjenu proizvodnju ATP/energije je važan faktor u srčanoj insuficijenciji.
- Ekspresija gena: Analiza gena u ovim ćelijama otkriva značajne razlike u genima koji su uključeni u proizvodnju energije i funkciju jon-kanala (koji su ključni za održavanje ritma srca). Slične promene se primećuju u srčanom tkivu pacijenata sa AF u poređenju sa onima sa normalnim srčanim ritmovima.
Profesorka Larisa Fabric, Katedra za nasledna srčana oboljenja, Univerzitetski centar za kardiovaskularne nauke i počasna predsedava Instituta za kardiovaskularne nauke Univerziteta u Birmingemu, rekla je: „Ova studija pokazuje kako određeni gen utiče na sposobnost srca da proizvodi energiju i održava pravilan ritam, pružanje novih uvida u potencijalne tretmane za atrijalnu fibrilaciju.
„Uočili smo da nedostaci gena PITKS2 dovode do toga da srčane ćelije ne funkcionišu kako treba, uključujući manji i manje efikasan sistem za proizvodnju energije. To znači da te srčane ćelije moraju sve više da se oslanjaju na glikolizu da bi proizvele energiju koja dovodi do stresa kiseonikom. u mešavinu.
„Normalni srčani metabolizam koristi slobodne masne kiseline kao primarni izvor energije u uslovima mirovanja. On sagoreva glukozu kada se napreže jer metabolizam glukoze ne zavisi od kiseonika, za razliku od oksidacije masnih kiselina. srčane ćelije u stresno stanje sa nedostatkom kiseonika koje koristi glukozu za energiju. Ova promena je povezana sa povećanom brzinom spontanog otkucaja i nepravilnostima u električnoj aktivnosti srčanih ćelija.
Nalazi bi mogli da dovedu do novih potencijalnih tretmana za atrijalnu fibrilaciju koji imaju za cilj poboljšanje proizvodnje energije u srčanim ćelijama, posebno kod onih sa nedostacima vezanim za PITKS2.