Mediteranski dodatak ishrani može uticati na epigenetiku povezanu sa zdravim starenjem

Mediteranski dodatak ishrani može uticati na epigenetiku povezanu sa zdravim starenjem

Kako se životni vek produžava, pažnja i interesovanje za bezbedne i efikasne intervencije u načinu života za promovisanje zdravog starenja brzo rastu. Jedan od istraženih elemenata je nezdrava ishrana, sa lošom nutritivnom vrednošću. Stoga, promene u načinu života koje uključuju intervencije u ishrani mogu podstaći pozitivne efekte i potencijalno smanjiti rizik od razvoja bolesti povezanih sa starenjem.

Prethodne studije su pokazale da fitonutrijenti, prirodna jedinjenja koja se nalaze u povrću, voću i bobičastom voću, podržavaju zdravlje i smanjuju rizik od stanja povezanih sa starenjem, kao što su kardiovaskularne bolesti i demencija.

Mediteranska ishrana se uglavnom zasniva na obilju fitonutrijenata. Mediteranska ishrana se sastoji od maslinovog ulja kao primarnog izvora masti, svežeg voća, male do umerene količine morskih plodova, živine, mlečnih proizvoda, vina i jaja. Slatkiši koji sadrže šećer ili med i crveno meso konzumiraju se štedljivo. Pridržavanje ove dijete može zaštititi od nekoliko stanja.

DailiColors je dodatak ishrani dizajniran da oponaša prednosti mediteranske ishrane obezbeđujući važne hranljive materije koje se nalaze u voću, bobičastom voću i povrću. Ovi hranljivi sastojci, kao što su kvercetin i antocijanini, poznati su po svojim potencijalnim zdravstvenim prednostima, posebno u starenju.

Saradnička studija između Centra za zdravo starenje mozga u King’su i Centra za medicinu vezanu za starenje, Univerzitetska bolnica Stavanger, Norveška, imala je za cilj da istraži kako DailiColors utiče na određene krvne markere povezane sa starenjem i srodnim bolestima, kao što je kako naše ćelije proizvode energiju, upala i stres u telu.

Studija je takođe razmatrala promene u metilaciji DNK u pljuvački, što može da pruži indikatore biološkog starenja.

U studiji je učestvovalo 30 odraslih, starosti 55–80 godina, sa indeksom telesne mase preko 25. Učesnici su uzimali ili DailiColors ili placebo jednu nedelju, a zatim su ih zamenili nakon pauze.

Tokom placebo faze, povećan je krvni marker nazvan CD38, koji je povezan sa lošom funkcijom ćelija i upalom. Ovo se nije dogodilo kada su učesnici uzimali DailiColors. Takođe je postojao trend koji pokazuje smanjeni oksidativni stres (proces koji može oštetiti ćelije) nakon uzimanja suplementa.

„Ova nutraceutička klinička studija ističe prednosti King’sa u saradnji akademske i industrijske industrije, uključujući istraživače sa četiri kontinenta u devet institucija i dve kompanije.

„Ova studija je prva koja pokazuje da novi dodatak koji sadrži biljna jedinjenja pronađena u mediteranskoj ishrani može promeniti krvne biomarkere i epigenetičke profile koji su povezani sa zdravim starenjem“, kaže dr Richard Siov, direktor istraživanja starenja u King’s-u (ARK) .

U narednoj studiji sa 26 učesnika koji su nastavili da uzimaju DailiColors mesec dana, studija je otkrila promene u načinu obeležavanja DNK, što bi moglo usporiti neke od negativnih efekata starenja. Iako su primećeni efekti bili minimalni, studija sugeriše da bi DailiColors mogao pomoći u usporavanju određenih procesa starenja. Međutim, potrebne su opsežnije studije da bi se potvrdile ove prednosti.

Rad je objavljen u časopisu Antioksidansi.