Loša ishrana mogla bi biti razlog prenatalne depresije

Loša ishrana mogla bi biti razlog prenatalne depresije

Antenatalna depresija pogađa između 15% i 21% trudnica širom sveta, što može negativno uticati na ishod porođaja i razvoj dece, kao i povećati rizik od postnatalne depresije. Tradicionalni tretmani, poput terapije, često su nedostupni, dok antidepresivi mogu nositi rizike za razvoj novorođenčadi. Međutim, nova istraživanja ukazuju na važnost ishrane u borbi protiv mentalnih izazova tokom trudnoće.

Tokom protekle dve decenije, studije su pokazale da loša ishrana može doprineti mentalnim problemima. U Novom Zelandu, longitudinalna studija je otkrila da samo 3% trudnica ispunjava sve preporuke za ishranu. Slično tome, kohortna studija u Brazilu pokazuje da ultra-obrađena hrana (UPF) čini najmanje 30% dnevne energije trudnica, zamenjujući zdravije opcije. Ove namirnice sadrže aditive i malo esencijalnih mikronutrijenata, što može negativno uticati na mentalno zdravlje i razvoj dece.

Nedavna studija, NUTRIMUM, koja je trajala od 2017. do 2022. godine, istraživala je efikasnost mikronutrijenata širokog spektra na prenatalnu depresiju. Studija je uključila 88 žena u drugom trimestru trudnoće sa umerenim simptomima depresije. One su nasumično raspoređene da primaju ili suplement mikronutrijenata ili placebo tokom 12 nedelja. Rezultati su pokazali da su mikronutrijenti značajno poboljšali celokupno psihološko funkcionisanje u poređenju sa placebom, uključujući san, regulaciju raspoloženja i svakodnevno funkcionisanje.

Više od tri četvrtine učesnika bilo je u remisiji na kraju studije, a učesnici koji su uzimali mikronutrijente prijavili su veća poboljšanja u poređenju sa placebo grupom. Mikronutrijenti su takođe pokazali pozitivne efekte na sposobnost novorođenčadi da regulišu svoje ponašanje, uključujući bolju interakciju sa okruženjem i manji stres.

Ovi nalazi naglašavaju potencijal mikronutrijenata kao bezbedne i efikasne alternative tradicionalnim lekovima za prenatalnu depresiju. Dalje istraživanje moglo bi pružiti dodatnu podršku za njihovu upotrebu, omogućavajući budućim generacijama bolji početak života.