Loša ishrana bi mogla biti iza slučajeva prenatalne depresije

Loša ishrana bi mogla biti iza slučajeva prenatalne depresije

Antenatalna depresija pogađa između 15% i 21% trudnica širom sveta, utičući negativno na ishod porođaja i razvoj dece, kao i povećavajući rizik od postnatalne depresije. Trenutni tretmani, poput terapije, često nisu dostupni, dok antidepresivi nose rizike za razvoj novorođenčadi.

Istraživanja poslednjih decenija ukazuju na značaj ishrane kao faktora rizika za mentalne izazove. Većina trudnica na Novom Zelandu ne prati smernice o ishrani, a samo 3% ispunjava preporuke za sve grupe hrane. Studija iz Brazila pokazuje da ultra-obrađena hrana (UPF) čini najmanje 30% dnevne energije tokom trudnoće, zamenjujući zdravije opcije. UPF sadrže malo esencijalnih mikronutrijenata, što može negativno uticati na mentalno zdravlje majke i deteta.

Kako bi se ispitala efikasnost mikronutrijenata na prenatalnu depresiju, sprovedeno je ispitivanje NUTRIMUM između 2017. i 2022. godine. Ispitivanje je obuhvatilo 88 žena u drugom trimestru trudnoće sa umerenim simptomima depresije, koje su nasumično raspoređene da primaju mikronutrijente ili placebo tokom 12 nedelja. Doze mikronutrijenata su bile između preporučene ishrane i podnošljivog gornjeg nivoa.

Mikronutrijenti su značajno poboljšali celokupno psihološko funkcionisanje u poređenju sa placebom, uključujući san, regulaciju raspoloženja i svakodnevno funkcionisanje. Više od 75% učesnika bilo je u remisiji na kraju ispitivanja, sa 69% onih koji su uzimali mikronutrijente ocenjujući sebe kao „mnogo“ ili „veoma“ poboljšane. Nije bilo značajnih grupnih razlika u prijavljenim neželjenim efektima, a nivo vitamina C, D, B12 se povećao u grupi koja je uzimala mikronutrijente.

Pratili smo novorođenčad majki koje su učestvovale u ispitivanju NUTRIMUM tokom 12 meseci. Rezultati su pokazali pozitivne efekte mikronutrijenata na sposobnost odojčadi da regulišu svoje ponašanje, uključujući bolju sposobnost blokiranja spoljašnjih stimulansa tokom spavanja, manji stres, bolji tonus mišića i bolju regulaciju emocionalnog stanja.

Ovi nalazi ukazuju na potencijal mikronutrijenata kao bezbedne i efikasne alternative tradicionalnim lekovima za prenatalnu depresiju. Dalje istraživanje bi moglo potvrditi ove rezultate i omogućiti širu primenu mikronutrijenata za poboljšanje perinatalnog mentalnog zdravlja, pružajući budućim generacijama bolji početak života.