Londonske zone niske emisije poboljšavaju kvalitet vazduha, zdravlje i blagostanje ljudi

Londonske zone niske emisije poboljšavaju kvalitet vazduha, zdravlje i blagostanje ljudi

Uvođenje londonske zone niske emisije (LEZ) 2008. godine i naknadne zone ultra-niske emisije (ULEZ) od 2019. godine značajno je poboljšalo kvalitet vazduha, od koristi fizičkom i mentalnom zdravlju Londonaca, prema novoj analizi Odeljenja za ekonomiju Univerziteta u Bathu.

Novi izveštaj o politici Instituta za istraživanje politike (IPR), koji predstavlja istraživanje zdravstvenih ekonomista sa univerziteta, ukazuje da je uvođenje LEZ pomoglo da se smanji čestice (PM 10) u Velikom Londonu za 13% između 2008-13, u poređenju sa nivoi pre-LEZ (2003-07).

ULEZ je imao još značajniji uticaj, smanjivši azot-dioksid (NO 2 ) u 2019. za 18,4% u centralnom Londonu u poređenju sa nivoima pre ULEZ-a (2016-18). Upoređujući London sa drugim velikim gradovima kao što su Mančester, Lester, Liverpul i Lids bez takvih šema, izveštaj o politici intelektualne svojine otkriva da koristi daleko prevazilaze troškove implementacije.

Čistiji vazduh u gradu koji je doneo LEZ doprineo je smanjenju dugoročnih zdravstvenih problema za 4,5% i smanjenju respiratornih problema za 8% kao što su astma i bronhitis. Štaviše, zaključuje se da su LEZ i ULEZ pomogli da se uštede troškovi od preko 963 miliona funti u Velikom Londonu.

Značajno, analiza sugeriše da je LEZ doveo do smanjenja bolničkih prijema za respiratorna stanja kao što je HOBP, izbegavajući 12 respiratornih prijema i 2,88 akutnih respiratornih prijema na 10.000 ljudi u Velikom Londonu u poređenju sa drugim oblastima u Engleskoj.

Dalja analiza podataka o receptima u izveštaju o politici prava intelektualne svojine otkriva dodatne uštede NHS-a, sa smanjenjem od 9 recepata na 1.000 pacijenata za respiratorne infekcije, što rezultira uštedom od oko 74 funti na 1.000 registrovanih pacijenata zbog ULEZ-a.

Istraživanje koristi podatke o opštem zdravlju – ocenjenom od „veoma loše“ do „veoma dobro“ na skali od 5 tačaka – i o blagostanju i anksioznosti iz Godišnjeg istraživanja stanovništva. Ovo sugeriše da je ULEZ pomogao da se poboljša opšte zdravlje za 3% i da je smanjio anksioznost za 6%.

Izveštaj o napretku koji je objavljen ranije ove nedelje u vezi sa dosadašnjim uticajem ULEZ-a u Londonu otkrio je da je broj vozila sa najvećim zagađivanjem koja se voze u Londonu pao skoro za polovinu otkako je šema proširena, sa skoro 80.000 starijih automobila sa puta. Više od 95% vozila sada ispunjava uslove.

Vodeći autor dr Habtamu Beshir sa Odeljenja za ekonomiju Univerziteta Bat objasnio je: „Ovom analizom, naš cilj je bio da ponudimo objektivan pregled uticaja zona niske emisije u glavnom gradu i šire. Naša studija upoređuje London sa gradovima poput Mančestera , demonstrirajući efikasnost LEZ-a i ULEZ-a u poboljšanju kvaliteta vazduha, unapređenju zdravlja i ublažavanju ekonomskog tereta lošeg zdravlja.“

Profesorka Eleonora Fichera i kolege Beshir i dr Andrea Serna Castano priznaju šire izazove politike koji proizilaze iz troškova usklađenosti za vlasnike starijih vozila, a posebno utiču na siromašnije zajednice.

Uprkos ovim izazovima, oni naglašavaju važnost obezbeđivanja odgovarajućih transportnih alternativa i progresivnih subvencija za poštovanje propisa, posebno u oblastima koje su već opterećene lošim kvalitetom vazduha i zagađenjem.

Fichera je dodao: „Naša analiza potvrđuje efikasnost zona niske emisije u poboljšanju kvaliteta vazduha i zdravlja – što je ključno za stanovnike velikih gradova. ove šeme su održive i efikasne.“