Letnje vrućine su posebno opasne za bebe i malu decu

Letnje vrućine su posebno opasne za bebe i malu decu

Kako ekstremne letnje vrućine nastavljaju da zahvataju region, mala deca su u većem riziku od toplotne iscrpljenosti i toplotnog udara.

Važno je razumeti znake opasnosti za mlade, kao i najbolje načine da ih zaštitite.

Znajte kako da uočite simptome pregrevanja i toplotnog udara.

Mala deca i bebe su osetljiviji na toplotu od drugih. Bebe, posebno one mlađe od 6 meseci, ne mogu dobro da kontrolišu svoju telesnu temperaturu, kaže dr Chandani DeZure, portparol Američke akademije za pedijatriju i pedijatar u Palo Altu. Važno je da često proveravate svoje mlade jer možda neće moći da vam kažu ako nešto nije u redu.

Pazite na to da li je vaša beba ili mališan previše nervozan ili umoran, da li ima grčeve u mišićima, povraća ili oseća mučninu, jer to može ukazivati na pregrevanje. Pregrejane bebe neće želeti da se hrane onoliko koliko obično.

Ako vidite da vaše dete ima vruću i suvu kožu, ubrzano diše, ima ubrzan rad srca ili se ne znoji – ili se jedva znoji – to bi mogli biti znak toplotnog udara.

„Umor nastaje zbog dugog boravka na suncu i može, u teškim situacijama, dovesti do napadaja i moždanog udara“, rekao je DeZure. „Ne želimo da dođe do te tačke.

Pratite igru svog deteta i vodite računa da pravi česte pauze.

Mala deca su aktivna, ali je važno da se uverite da se ne preteruju kada su temperature visoke. Neka se igraju u senci ili u zatvorenom prostoru tokom najvećeg broja sunčanih sati – obično između 10 i 16 sati – i ne planirajte ništa previše naporno da radite u toplijim danima, rekao je DeZure.

Dr Anu Sešadri, vodeći lekar u UCLA Health u Centuri Citi-u, posebno preporučuje da ih držite u zatvorenom prostoru ako temperatura pređe 90 stepeni.

Čak i kada se mladi igraju napolju tokom hladnijih jutarnjih i popodnevnih sati, DeZure preporučuje da se vreme napolju ograniči na dva sata i uključi česte pauze za vodu.

Čuvajte svoje mlade podalje od vrućine: Posebno je važno zaštititi bebe od direktne sunčeve svetlosti, posebno ako su mlađe od 6 meseci. Ako ih nosite napolju u kolicima, pazite da ne prekrivate debelo ćebe za kolica jer to zapravo može zarobiti toplotu, kaže Seshadri. Umesto toga, koristite kišobran da blokirate sunce i omogućite ventilaciju.

Ne ostavljajte ni svoju decu u kolima, čak i ako su prozori otvoreni. Temperatura u automobilu može porasti prilično brzo – skoro 20 stepeni u prvih 10 minuta, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.

Za domove bez klima-uređaja, Seshadri predlaže stavljanje kante leda ispred ventilatora kako bi se ohlađeni vazduh mogao cirkulisati po prostoriji. Međutim, ona ne preporučuje korišćenje ventilatora kada je preko 90 stepeni jer neće raditi više od pomeranja vrućeg vazduha, rekla je.

Ne dajte detetu da se kupa u hladnoj vodi jer temperatura vode može da utiče na temperaturu njegovog tela, posebno kod beba, rekao je Sešadri. Umesto toga, koristite mlaku vodu i sunđer da ih ohladite ili poprskajte maglom.

Držite ih pokrivene: Odeća treba da bude slobodna i prozračna, ali da pokriva kožu. Materijali kao što su pamuk i lan su najbolji. Svetle boje takođe pomažu jer reflektuju sunčeve zrake. Koristite šešir sa obodom da zaštitite lice svog deteta od direktne sunčeve svetlosti. Bebe, posebno, treba da budu pokrivene što je više moguće da bi izbegle sunce.

Obavezno ponovo nanosite kremu za sunčanje svaka dva sata. Lekari obično ne preporučuju stavljanje kreme za sunčanje na bebe mlađe od 6 meseci, ali DeZure predlaže nanošenje samo malo na delove bebe koji nisu prekriveni odećom ako su na direktnoj sunčevoj svetlosti – sve dok nisu oblasti koje beba može da stavi u usta kao svoje ruke. Uverite se da krema za sunčanje sadrži zaštitu od UVA i UVB zraka i da je na mineralnoj bazi. DeZure takođe preporučuje da proverite odeću za zaštitu od sunca koja ima ugrađen SPF.

Noću, držite odeću na minimumu. Obucite ih u opušteniju, prozračniju odeću i ugurajte mališane u krevet čaršavom, a ne ćebetom. Ostavite bebe samo u pelenama, preporučuje Seshadri. Bebe ne bi trebalo da imaju ništa blizu sebe kada spavaju bez obzira na vremenske prilike kako bi se smanjio rizik od gušenja.

Držite ih hidriranim: Neka voda bude što lakše dostupna, ali takođe imajte na raspolaganju voće i salatu za svoju decu ako možete. Te namirnice su takođe odlične mogućnosti za hidrataciju, kaže Seshadri.

Uverite se da služite kao uzor svojoj deci: Često hidrirajte kako bi i oni bili podstaknuti na to.

„Kao kada deca vide da mama i tata ili njihovi prijatelji hidriraju, onda ćete i vi učiniti istu stvar“, rekao je Sešadri. „Umesto da ih samo terate da piju vodu, pijte i vi tu vodu.

Uverite se da se vaš vrtić prilagođava vrućini: Pitajte vaspitača vašeg deteta kako se nosi sa vrućinom. Proverite sa njima o primeni kreme za sunčanje, hidrataciji i rutinama za igru napolju. Pitajte ih kakvu hranu poslužuju. Ako nemaju klima-uređaj, koje alternative imaju da se deca rashlade?

Ustanove za dnevne njege treba da imaju politike koje diktiraju koliko vremena deca provode na direktnoj sunčevoj svetlosti, rekao je DeZure.