Lek za hemoterapiju može izazvati značajan gubitak sluha kod preživelih od raka

Lek za hemoterapiju može izazvati značajan gubitak sluha kod preživelih od raka

Interdisciplinarna studija koju su vodili istraživači sa Univerziteta Južne Floride i Univerziteta Indijana otkrila je značajne nalaze o dugoročnim efektima jednog od najčešćih oblika hemoterapije na preživele od raka.

Objavljeno u JAMA Oncology, studija je pratila kohortu preživelih od raka testisa koji su primali hemoterapiju zasnovanu na cisplatinu u proseku 14 godina, otkrivajući da 78% doživljava značajne poteškoće u svakodnevnim situacijama slušanja, što negativno utiče na njihov kvalitet života.

Ovo zajedničko istraživanje je prvo koje meri izazove slušanja u stvarnom svetu i progresiju gubitka sluha kod preživelih od raka tokom dužeg vremenskog perioda.

„Važno je da razumemo efekte senzornih problema pacijenata u stvarnom svetu i ako to možemo da razumemo, onda možemo da razvijemo bolje terapijske strategije i preventivne mere za poboljšanje dugoročnog kvaliteta života preživelih od raka“, rekao je Robert Frisina. , ugledni univerzitetski profesor i predsednik Odseka za medicinsko inženjerstvo USF.

Cisplatin se obično koristi u tretmanima hemoterapije za različite vrste raka, uključujući bešiku, pluća, vrat i testise. Primenjuje se intravenozno i utiče na različite delove tela.

Međutim, uši su posebno ranjive jer imaju malu sposobnost da filtriraju lek, što dovodi do njegovog zarobljavanja. Ovo dovodi do upale i uništavanja senzornih ćelija koje su kritične za kodiranje zvuka, uzrokujući trajni gubitak sluha koji se može progresivno pogoršati nakon završetka tretmana cisplatinom.

Vodeći autor Viktorija Sančez, vanredni profesor na Odeljenju za otorinolaringologiju za hirurgiju glave i vrata USF, rekla je da uprkos poznatim rizicima, postoji nedostatak rutinskih procena sluha za pacijente koji su podvrgnuti hemoterapiji širom zemlje.

„Većina pacijenata još uvek ne testira svoj sluh pre, tokom ili posle hemoterapije. Naša studija naglašava potrebu za redovnim auditornim procenama kako bi se upravljalo i ublažilo dugotrajno oštećenje sluha.“

Istraživački tim je otkrio da veće doze cisplatina dovode do težeg i naprednijeg gubitka sluha, posebno kod pacijenata sa faktorima rizika, kao što su visok krvni pritisak i loše kardiovaskularno zdravlje. Takođe su imali povećane poteškoće sa sluhom u uobičajenim okruženjima, kao što je glasan restoran.

„Biće od ključne važnosti pratiti ove pacijente doživotno. Njihova trenutna srednja starost je samo 48 godina, i na kraju će ući u godine u kojima počinje da se razvija i gubitak sluha povezan sa godinama“, rekla je dr Lois B. Travis, Lavrence H. Einhorn Profesor istraživanja raka na Medicinskom fakultetu Univerziteta Indijana i istraživač u IU Melvin i Bren Simon Comprehensive Cancer Center.

Ovo istraživanje je deo The Platinum Studi, tekućeg istraživačkog napora koji je vodio dr Trevis u cilju proučavanja preživelih od raka testisa tretiranih cisplatinom.

Nadamo se da će ova studija inspirisati dalje istraživanje alternativnih hemoterapeutskih protokola i preventivnih mera, kao što su lekovi koje je odobrila FDA za sprečavanje ili smanjenje gubitka sluha.

„Ovo istraživanje daje onkolozima informacije koje su im potrebne da istraže alternativne planove lečenja koji bi mogli da smanje dugoročne neželjene efekte, kao što su promena doza i vremena cisplatina u lečenju, kada bi to mogla biti odgovarajuća opcija“, rekla je Frisina.

Inovativna rešenja, kao što je Pedmark, nova injekcija koju je odobrila FDA i koja ublažava gubitak sluha kod dece izazvan cisplatinom, predstavljaju obećavajuće korake napred, kaže Frisina.

„Želimo da zaštitimo svoj sluh ili da lečimo gubitak sluha ako dođe do oštećenja sluha“, rekao je Sančez. „Sluh nam omogućava da se povežemo sa svetom koji volimo. Da ostanemo povezani kroz razgovore sa porodicom i prijateljima, uživamo u muzici i zabavi, ostanemo bezbedni i pronađemo zadovoljstvo u našem živopisnom okruženju. Promovisanje optimalnog sluha za opšte dobro je od suštinskog značaja za zdrav život.“

Prema Američkom društvu za rak, pored cisplatina, drugi lekovi za hemoterapiju od platine, kao što je karboplatin, uzrokuju oštećenje pužnice u unutrašnjem uhu i dovode do gubitka sluha. Rizik od oštećenja je veći sa većim dozama hemoterapije.