Lek za dijabetes tipa 2 povezan sa 35% manjim rizikom od demencije kod pacijenata

Lek za dijabetes tipa 2 povezan sa 35% manjim rizikom od demencije kod pacijenata

Nedavno istraživanje iz Koreje sugeriše da osobe sa dijabetesom tipa 2 koje koriste lekove iz klase inhibitora SGLT-2 mogu imati značajno smanjen rizik od razvoja demencije u poređenju sa pacijentima koji koriste inhibitore DPP-4. Istraživači su analizirali podatke više od 110.000 pacijenata iz obe grupe i pratili ih u proseku 670 dana.

Rezultati studije pokazuju da su pacijenti koji su koristili SGLT-2 inhibitore imali 35% manju šansu da razviju demenciju, čak i kada su uzeti u obzir drugi faktori koji mogu uticati na rezultate.

Dijabetes tipa 2 je poznat kao faktor rizika za demenciju, uključujući Alchajmerovu bolest i vaskularnu demenciju. Povezanost između dijabetesa i demencije još uvek nije potpuno razjašnjena, ali se veruje da visoki nivoi šećera u krvi i oštećenje krvnih sudova igraju ključnu ulogu.

Inhibitori SGLT-2, lekovi koji smanjuju nivo glukoze u krvi kroz povećanje njenog izbacivanja putem bubrega, pokazali su dodatne zdravstvene koristi kao što su poboljšanje krvnog pritiska, smanjenje upale i oksidativnog stresa. Ove koristi mogu doprineti smanjenju rizika od demencije.

Dokazi takođe sugerišu da druge klase lekova za dijabetes, poput GLP-1 agonista kao što je semaglutid (Ozempic), imaju potencijal da smanje upalu u mozgu i utiču na patološke procese povezane sa Alchajmerovom bolesti. Ovi lekovi su trenutno u fazi ispitivanja kao mogući tretmani za ranu fazu Alchajmerove bolesti.

Ova studija pruža ohrabrujuće podatke za bolju kontrolu dijabetesa i njen potencijalni uticaj na prevenciju demencije, ali će biti potrebno dodatno istraživanje kako bi se utvrdilo kako najbolje iskoristiti ove lekove u borbi protiv demencije.

Istraživanje je objavljeno u prestižnom časopisu i doprinosi rastućem znanju o mogućim terapijskim koristi lekova za dijabetes izvan kontrole nivoa šećera u krvi.