Lek odobren za lečenje bolesti srpastih ćelija može pomoći u stabilizaciji vida kod retkih genetskih bolesti

Lek odobren za lečenje bolesti srpastih ćelija može pomoći u stabilizaciji vida kod retkih genetskih bolesti

Otprilike 50 porodica raštrkanih širom sveta deli ultra retke varijante određenog gena. Godinama ćuteći, nasleđene mutacije postaju poznate kada pacijenti dođu u četvrtu deceniju života. Promene u vidu pokreću niz simptoma. Pet do 20 godina kasnije, bolest je fatalna.

Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vašington u Sent Luisu posvetili su mnogo godina razumevanju retkog stanja poznatog kao vaskulopatija mrežnjače sa cerebralnom leukoencefalopatijom i sistemskim manifestacijama, ili RVCL-S, sa ciljem da razviju tretman za to. U novoj studiji, tim izveštava da lek koji je odobrila FDA za drugo stanje može stabilizovati vid kod pacijenata sa RVCL-S.

„Pedeset procenata članova porodice sa ovim genetskim mutacijama naslediće bolest“, rekao je ko-autor studije, dr Rajendra S. Apte, MD, Ph.D., ugledni profesor oftalmologije i vizuelnih nauka Paul A. Cibis.

„Ove porodice su razorene ovom bolešću i nismo bili u mogućnosti da im pružimo mnogo nade. Međutim, naša nova otkrića sugerišu da već odobreni lek za drugu bolest može imati potencijal da pomogne ovim pacijentima, iako su potrebne dodatne studije .“

Studija je objavljena 17. juna u časopisu The Journal of Clinical Investigation.

RVCL-S je obeležen progresivnim gubitkom vida, kognitivnim padom, demencijom i mini moždanim udarima, između ostalih neuroloških manifestacija. Osamdesetih godina prošlog veka, dva lekara sa Vašingtonskog univerziteta su prvobitno povezali simptome sa ugroženim malim krvnim sudovima koji uzrokuju gubitak protoka krvi u tkivima mrežnjače, mozga, bubrega i jetre.

„Zamislite saobraćajnu gužvu“, objasnio je prvi autor Vilson Vang, koji je pauzirao svoju medicinsku obuku da bi nastavio nezavisno istraživanje u Apteovoj laboratoriji u okviru programa na Univerzitetu Vašington. „Mali krvni sudovi su putevi koji se napajaju u cirkulatorni sistem autoputeva. Kada protok krvi curi, kiseonik i hranljive materije ne mogu da stignu do tkiva i dolazi do oštećenja.“

Druge bolesti izazivaju slične saobraćajne gužve u sistemu cirkulacije. Na primer, blokade u malim krvnim sudovima su odgovorne za epizode ​​nesnosnog bola kod bolesti srpastih ćelija. Pošto postoji lek koji je odobrila FDA — krizanlizumab — koji se koristi za ublažavanje bolova tako što otčepljuje zagušene male krvne sudove i sprečava da se krvne ćelije zalepe za zidove krvnih sudova kod pacijenata sa anemijom srpastih ćelija, ko-stariji autor Andria L. Ford, dr. profesor neurologije i radiologije, pokrenuo je kliničko ispitivanje za testiranje leka kod pacijenata sa RVCL-S.

Saradnja sa Apte-om – stručnjakom za vaskularne bolesti mrežnjače kao što su dijabetička retinopatija i makularna degeneracija, stanja koja utiču na krvne sudove u mrežnjači – fokusirana je na vid pacijenata, strukturu i funkciju mrežnjače.

Istraživači su nameravali da vide da li krizanlizumab pomaže da se poboljša protok krvi u očima i mozgu, objasnio je Ford, koji je kodirektor RVCL istraživačkog centra Vašingtonskog univerziteta i viši istraživač u paralelnoj studiji koja se bavila uticajem krizanlizumaba na lezije mozga u kliničkoj praksi. učesnici suđenja.

Jedanaest pacijenata sa RVCL-S – koji su putovali čak iz Kalifornije uprkos izazovima njihovog zdravlja i pandemije COVID-19 – učestvovalo je u kliničkom ispitivanju dve godine. Dobili su dve doze krizanlizumaba u prvom mesecu, nakon čega su usledile sledeće mesečne infuzije.

Slike krvnih sudova retine istaknute fluoresceinskom bojom su dobijene na početku i nakon prve i druge godine studije. Vang i Apte, zajedno sa kolegama uključujući Dan Spiegelman, student treće godine medicine u usponu, i P. Kumar Rao, MD, profesor oftalmologije i vizuelnih nauka i potpredsednik kliničkih poslova, analizirali su slike i uporedili ih sa slikama koje su snimljene pre nego što su pacijenti lečeni lekom.

Oni su izračunali količinu prostora bez protoka krvi u definisanom regionu mrežnjače, merenje koje se naziva indeksom neperfuzije.

Nakon dve godine uzimanja leka, učesnici ispitivanja su videli plato svojih indeksa neperfuzije, što je znak da se gubitak integriteta malih krvnih sudova usporava, objasnili su istraživači. Rutinski pregledi očiju otkrili su da se vid učesnika stabilizovao.

Očuvanje vida u bolesti koja se često završava slepilom ima potencijal da pacijentima pruži dodatne godine da čitaju, voze i uživaju u aktivnostima koje im donose sreću. Ali buduće studije su potrebne da bi se testirala sposobnost leka da uspori gubitak vida u RVCL-S.

U paralelnoj studiji, istraživači će ispitati uticaj leka na lezije mozga. Ako blokade krvnih sudova u mrežnjači koreliraju sa lezijama mozga kod ovih pacijenata, retina bi se mogla koristiti kao biomarker za sistemsku bolest, objasnio je Apte.

„Dok ne dobijemo genetski lek, našim pacijentima su potrebni tretmani koji zaustavljaju ili usporavaju napredovanje bolesti“, rekao je Ford. „Univerzitet u Vašingtonu je na čelu istraživanja RVCL-S. Decenije posvećenosti utrle su put ovom kliničkom ispitivanju. Ono predstavlja našu posvećenost pronalaženju tretmana koji mogu promeniti tok fatalne, brzo napredujuće bolesti.“

Pre nego što je RVCL-S identifikovan, pacijenti sa ovim poremećajem tražili su odgovore na Vašingtonskom univerzitetu 1980-ih. Sedam ljudi, šest iz jedne porodice, patilo je od misterioznih neuroloških simptoma bez poznatog uzroka. Sedam godina istraživanja lekara sa Vašingtonskog univerziteta doveli su do objavljivanja opisa bolesti, dajući svojim pacijentima ime za svoje bolesti.

Od tada, snažna istraživačka infrastruktura i snažne kliničke inovacije podržavaju posvećenost univerziteta razumevanju i lečenju razornog stanja.

Godine 2007, John P. Atkinson, MD, Samuel B. Grant profesor kliničke medicine i jedan od ključnih istraživača koji su pomogli u demistifikaciji bolesti, identifikovali su njen osnovni uzrok: mutacije u TREKS1 genu. Njegovo otkriće omogućilo je razvoj genetskog testiranja koje pacijentima sada daje konačne dijagnoze.

Nastavio je da pomogne u osnivanju univerzitetskog istraživačkog centra RVCL 2016. godine, nakon donacije od 4,1 milion dolara od strane Roberta Klarka i njegovih partnera u Claico-u — građevinskoj firmi u Sent Luisu — u čast Klarkove supruge koja je umrla od bolesti u 50. godini. Dve godine kasnije, Atkinson je vodio prvo kliničko ispitivanje za RVCL-S.

Iako to ispitivanje nije pokazalo korist za pacijente, potraga za tretmanima za RVCL-S pacijente je nastavljena.

„Prešli smo dug put u učenju i dijagnostikovanju RVCL-S u poslednje četiri decenije“, rekao je Ford.

„Ali naš rad se ne zaustavlja ovde. Identifikovano je više pacijenata širom sveta, što je omogućilo da se drugi centri otvore i skrenu pažnju na retku bolest. Radeći zajedno, možemo da ostvarimo veći uticaj povećanjem veličine uzorka. u istraživačkim studijama i pronalaženju tretmana.“