Istraživači iz VEHI-ja su identifikovali obećavajući novi tretman dva u jednom koji ne samo da cilja i uništava agresivni oblik raka mozga, već i pomaže imunološkom sistemu da razvije trajnu odbranu protiv njega.
Ovaj pristup dvostrukog delovanja koristi specifičnu imunoterapiju poznatu kao CAR T ćelijska terapija za lečenje glioma, neizlečivog raka mozga sa nekoliko opcija lečenja.
Pretklinički nalazi su otkrili sposobnost terapije da eliminiše ćelije glioma i njen potencijal da ojača imuni sistem kako bi sprečio budući rast tumora – dva značajna napretka koja bi mogla da revolucionišu način na koji se ovi smrtonosni karcinomi leče u budućnosti.
Rad je objavljen u časopisu Journal for ImmunoTherapy of Cancer.
U Australiji, jednoj osobi se svakih 5 sati dijagnostikuje rak mozga. Trenutno ne postoji lek, a trenutne terapije za teške karcinome mozga poput glioma su uglavnom neefikasne, ostavljajući pacijentima malo opcija.
CAR T ćelijska terapija je inovativni novi pristup koji uključuje izolaciju imunih ćelija pacijenta, projektovanje da postanu „super ćelije ubice“, a zatim ih ponovo daju pacijentu da bi se borili protiv raka.
Dok je CAR T ćelijska terapija pokazala obećanje za lečenje raka mozga, pronalaženje pravih proteina za ciljanje ćelija raka mozga je bila velika prepreka.
Studija koju je vodio VEHI otkrila je da protein nazvan EphA3, koji se nalazi na površini ćelija glioma visokog stepena, može biti ključna meta za terapiju ćelijama CAR T.
Vodeći istraživač i šef laboratorije u VEHI, profesor Misti Dženkins AO, kaže da je potencijalni uticaj ovog otkrića dubok na mnogim nivoima.
„Ovaj novi način lečenja glioma mogao bi da ponudi potencijalni spas za pacijente“, rekao je profesor Dženkins, takođe šef programa imunoterapije u Centru za rak mozga.
„Naše istraživanje je pokazalo da CAR T ćelije ciljane na EphA3 mogu efikasno da traže i eliminišu ćelije glioma, kako u laboratorijskim testovima tako i na životinjskim modelima. Ova terapija nije samo ciljala i ubila ćelije raka, već je takođe pokrenula dugotrajan imuni odgovor, sprečavanje budućeg rasta tumora.
„Nikada nismo očekivali proboj dva u jednom koji bi mogao da ponudi takve mogućnosti za spasavanje života. Ovo je značajan razvoj jer su gliomi neverovatno izazovni za lečenje, a trenutne opcije su ograničene.
„Ono što je najvažnije, ovo bi moglo značiti duže vreme preživljavanja za pacijente i poboljšan kvalitet života, dajući nadu onima koji su pogođeni ovim agresivnim karcinomom.
Profesor Dženkins je rekao da terapija CAR T ćelijama otvara nove puteve za lečenje raka mozga.
„Terapija CAR T ćelijama je pametna jer koristi sopstvene imune ćelije pacijenta i konstruiše ih da prepoznaju i ubiju tumor, bez dugoročnih neželjenih efekata“, rekla je ona.
„Kakva priroda raka mozga znači da tradicionalne metode ne funkcionišu — hemoterapija je neefikasna, a zračenje ubija kancerogeno i zdravo moždano tkivo.
„Ovo nedavno otkriće je dodatni dokaz da je imunoterapija moćna sila koja može pomoći u prevazilaženju mnogih izazova raka koji su se ranije smatrali nepremostivim.“
Projektni tim se nada da bi buduća klinička ispitivanja za terapiju CAR T ćelijama ciljanom na EphA3 mogla dovesti do razvoja tretmana koji ne samo da ubija i zaustavlja rast raka, već i obezbeđuje trajni imunitet.
Kako istraživanje napreduje, postoji nada da će partnerstva sa biotehnološkim kompanijama i investitorima pomoći da se ova inovativna terapija približi pacijentima što je brže moguće.
„Mogućnost da se pacijentima obezbedi dugotrajan imuni odgovor protiv njihovog raka menja igru, nudeći znatno bolji izgled za pacijente i njihove porodice“, rekao je prof.
„Potencijal da se revolucioniše lečenje raka mozga – poput onoga što je postignuto za druge vrste raka – čini ovo zaista uzbudljivim periodom u oblasti istraživanja raka.
„Dok stojimo na ivici transformacije lečenja karcinoma mozga, mi ne težimo samo boljim ishodima – mi težimo budućnosti u kojoj reči „rak mozga“ više ne nose isti strah. Put koji je pred nama obećava napredak koji će redefinisati nadu za pacijente širom sveta“.