Krvni pritisak se pažljivo prati kod hospitalizovanih pacijenata. Jako visok krvni pritisak može dovesti do srčanog udara, moždanog udara ili oštećenja krvnih sudova i organa uključujući srce, mozak, bubrege i oči. Međutim, većina hospitalizovanih pacijenata doživljava prolazno povišen krvni pritisak bez znakova oštećenja organa, koji se takođe naziva asimptomatska hipertenzija, koja se ponekad leči lekovima za krvni pritisak. Međutim, postoji malo dokaza koji bi vodili takve odluke o lečenju.
U retrospektivnoj kohortnoj studiji, lekari-istraživači u Medicinskom centru Beth Israel Deaconess (BIDMC) ispitali su lečenje povišenog krvnog pritiska kod više od 66.000 starijih odraslih osoba koje su hospitalizovane zbog nekardijalnih stanja. Tim je otkrio da je primanje intenzivnog antihipertenzivnog tretmana u bolnici povezano sa većim rizikom od neželjenih događaja, posebno za pacijente koji su primali lek intravenozno, a ne oralno.
Nalazi, objavljeni u JAMA Internal Medicine, ne podržavaju lečenje asimptomatskog povišenog krvnog pritiska kod hospitalizovanih starijih odraslih osoba i naglašavaju potrebu za daljim proučavanjem najboljih praksi za upravljanje bolničkim krvnim pritiskom.
„Dok su prednosti snižavanja hronično povišenog krvnog pritiska u ambulantnim uslovima jasno definisane i uključuju smanjenje mortaliteta i kardiovaskularnih događaja, potrebni su bolji dokazi za donošenje kliničkih odluka u vezi sa upravljanjem krvnog pritiska u bolnici“, rekao je odgovarajući autor Timoti S. Anderson , MD, MAS, klinički istraživač u Odeljenju za opštu medicinu u BIDMC.
„U bolnici je krvni pritisak često povišen zbog bola, groznice, anksioznosti, novih lekova i drugih bolničkih faktora. Nije jasno da je lečenje prolaznih povišenja sa lekovima za krvni pritisak od pomoći, umesto toga može dovesti do preteranog lečenja.“
Koristeći kliničke i apotekarske podatke iz Nacionalne uprave za zdravlje veterana (VHA), Anderson i kolege su uporedili rezultate hospitalizovanih pacijenata sa povišenim krvnim pritiskom koji su primili intenzivan tretman krvnog pritiska u prvih 48 sati nakon prijema sa onima koji nisu. Primarni ishod je bio kombinovani neželjeni efekti uključujući bolničku smrtnost, akutnu povredu bubrega, povredu srca, moždani udar i premeštaj na jedinicu intenzivne nege.
Kohorta je uključivala 66.140 starijih odraslih osoba, prvenstveno muškaraca, koji su hospitalizovani zbog nekardijalnih razloga i imali su povišen krvni pritisak u prvih 48 sati hospitalizacije. Svaki peti pacijent (ili više od 14.000 pacijenata) primio je intenzivan tretman za krvni pritisak, definisan kao dodatni antihipertenzivni lekovi koje pacijent nije uzimao kod kuće pre hospitalizacije. Od ove grupe, 18 procenata (ili više od 2.500 pacijenata) primalo je antihipertenzivne lekove intravenozno.
U poređenju sa hospitalizovanim pacijentima sa povišenim krvnim pritiskom koji nisu dobili intenzivan tretman u prvih 48 sati od hospitalizacije, pacijenti koji su primali antihipertenzivne lekove bili su u većem riziku za neželjene kliničke ishode, uključujući povrede srca, akutnu povredu bubrega i prelazak na intenzivnu negu. Intravenski prijem antihipertenziva dodatno je povećao rizik.
„Ovi nalazi ukazuju na to da bi uobičajena praksa akutnog lečenja asimptomatskog bolničkog krvnog pritiska mogla biti štetna i da bi posebno trebalo obeshrabriti upotrebu intravenoznih antihipertenziva“, rekao je Anderson, koji je takođe docent medicine na Harvardskoj medicinskoj školi.
„Dok ne dobijemo definitivnije podatke o randomizovanim kliničkim ispitivanjima, naši nalazi sugerišu da će najsigurniji put napred verovatno preispitati osnovni razlog za merenje krvnog pritiska u bolnici i preusmeriti kliničku praksu. U kombinaciji, ovi nalazi sugerišu da farmakološko lečenje asimptomatskog povišenog krvnog pritiska u bolnici pritisak bi trebalo da bude izuzetak, a ne pravilo“.