Kriostimulacija celog tela može biti koristan dodatni tretman za gojaznost

Kriostimulacija celog tela može biti koristan dodatni tretman za gojaznost

Kriostimulacija celog tela je koristan „dodatni“ tretman za gojaznost, sugeriše istraživanje predstavljeno na Evropskom kongresu o gojaznosti (ECO) u Dablinu, Irska (17-20. maj).

Nivoi holesterola i drugih masnoća u krvi poboljšali su se dvostruko više kod osoba koje žive sa gojaznošću i koje su bile izložene ekstremnoj hladnoći u kratkom vremenskom periodu, u poređenju sa pojedincima koji su bili na lažnom tretmanu.

Oni koji su imali kriostimulaciju celog tela (VBC) takođe su doživeli veće smanjenje obima struka i nivoa šećera u krvi.

Dr Jakopo Fontana, iz Istituto Aukologico Piancavallo IRCCS, Italija, rekao je: „Iz prethodnih istraživanja znamo da VBC može imati moćne efekte na ljudsko telo.

„Može da poveća aktivnost parasimpatičkog nervnog sistema, kao i da deluje kao novi antiinflamatorni i antioksidativni tretman, koji zajedno mogu imati blagotvorne efekte na telesni sastav uključujući i udeo masnog tkiva.

„Sve veći obim rada sugeriše da je VBC korisna pomoćna ili dodatna terapija za niz stanja, naime reumatoidni artritis, fibromialgiju, multiplu sklerozu, inflamatorna stanja mišićno-skeletnog sistema i dugi COVID.

„Želeli smo da istražimo njegovu potencijalnu pomoćnu ulogu u lečenju gojaznosti.“

Dr Fontana i kolege su proučavali efekat VBC na telesni sastav, krvni pritisak, varijabilnost srčane frekvencije, lipidne i hematološke profile i fizičke performanse kod osoba koje žive sa gojaznošću.

29 učesnika (12 muškaraca i 17 žena, BMI >30 kg/m 2 ) je hospitalizovano radi multidisciplinarnog rehabilitacionog programa (koji je uključivao personalizovani plan ishrane, psihološku podršku i nadgledanu fizičku aktivnost) i nenasumično raspoređeni u grupu koja je primala 10 2-minutne VBC sesije na minus 110°C u kriokomori tokom dve nedelje (VBC) ili kontrolna grupa koja prima istu intervenciju na nekriostimulišućim temperaturama od minus 55°C (SHAM).

Održavan je redovan vokalni i kontakt očima sa pacijentima, koji su nosili minimalnu odeću, uključujući majicu, šorts i plastične klompe, i skinuli su naočare, kontaktna sočiva i metalni nakit pre ulaska u ulaznu komoru.

Nivoi triglicerida, ukupnog holesterola i HDL i LDL holesterola su pali u obe grupe, ali je smanjenje bilo dvostruko veće u VBC grupi. Posle dve nedelje, prosečni nivoi triglicerida su pali za 17% u VBC grupi, u poređenju sa 8,7% u SHAM grupi, ukupni holesterol (20,2% smanjenje u VBC grupi naspram 9,4% smanjenje u SHAM grupi), HDL (12,7% smanjenje u odnosu na smanjenje od 6,3%, LDL (smanjenje od 24,7% u odnosu na smanjenje od 10,5%).

Slično, nivoi glukoze u krvi (smanjenje od 10,3% u odnosu na smanjenje od 2,8%) i obim struka (5,6% smanjenje u odnosu na smanjenje od 1,4%) opali su u obe grupe, ali su smanjenja bila mnogo veća u VBC grupi.

Smatra se da su ovi rezultati posledica niskih temperatura koje promovišu konverziju belog masnog tkiva u smeđe masno tkivo. Na niskim temperaturama, smeđa mast razlaže šećer (glukozu) i molekule masti kako bi stvorila toplotu koja pomaže u održavanju telesne temperature.

Dijastolni krvni pritisak se više smanjio u VBC grupi (9,9% smanjenje u odnosu na smanjenje od 3,9%), dok se broj otkucaja srca smanjio u SHAM grupi, ali se povećao u VBC grupi.

Fizičke performanse, merene u testovima snage stiska ruke i brzine hoda, poboljšane su u istoj meri u obe grupe.

Aktivnost parasimpatičkog nervnog sistema, ogranka autonomnog nervnog sistema koji opušta telo nakon perioda stresa i kontroliše otkucaje srca, krvni pritisak, varenje i druge „automatske“ (nehotične) reakcije tokom odmora, povećana je u obe grupe, ali povećanje je bilo veće u VBC grupi.

Dr Fontana kaže: „Aktivnost parasimpatičkog nervnog sistema, ili parasimpatikus, povezana je u kliničkim studijama sa mentalnim i fizičkim blagostanjem i manjim rizikom od smrtnosti, posebno u pogledu kardiovaskularnih bolesti.“

„Povećanje parasimpatičkog tonusa, kao što se vidi ovde, ima potencijalne kratkoročne i dugoročne zdravstvene koristi za učesnike.“

Istraživači zaključuju da je temperatura od minus 110°C u VBC grupi izazvala jače efekte na metaboličke i hematološke profile (glukoza i lipidi), telesnu kompoziciju (obim struka) i vitalne znakove od minus 55°C koju je iskusila grupa SHAM.

Dr Fontana dodaje: „Naši rezultati ukazuju na to da je kriostimulacija celog tela korisna u lečenju gojaznosti. Poboljšanja masti u krvi i glukoze su bila posebno upadljiva, ali su potrebne veće studije dužeg trajanja da bi se potvrdili ovi preliminarni rezultati.“