Italijanski lekar Vincenzo Maria Romeo sa Univerziteta u Palermu objavio je studiju slučaja koja sugeriše da GLP-1 terapija, poznata po svojoj primeni u lečenju dijabetesa i gojaznosti, može pomoći u smanjenju žudnje za kokainom. Studija, objavljena u časopisu Medical Case Reports, opisuje slučaj pacijenta koji je, uz korišćenje semaglutida, doživeo značajno smanjenje simptoma zavisnosti.
Pacijent, gojazni odrasli muškarac sa istorijom zloupotrebe kokaina, prvobitno je tražio medicinsku pomoć kako bi smršao. Nakon što mu je propisana GLP-1 terapija semaglutidom, ne samo da je izgubio 12% telesne mase u roku od 12 nedelja, već je prijavio i drastično smanjenje žudnje za kokainom – za čak 59%, prema standardnoj psihološkoj proceni zavisnosti.
Osim smanjenja zavisnosti, pacijent je naveo poboljšano opšte zdravlje, više energije i manje bolova u zglobovima. Jedini neželjeni efekat bila je blaga gastrointestinalna nelagodnost, koju su lekari uspešno tretirali.
Ovo otkriće dodatno potvrđuje ranije izveštaje da GLP-1 lekovi, poput Ozempića i Vegovija, mogu smanjiti ne samo apetit za hranom, već i impulsivne porive poput kockanja i konzumacije alkohola. Stručnjaci sada predlažu dalja istraživanja kako bi se utvrdilo da li se ovi lekovi mogu koristiti kao terapija za širi spektar zavisnosti od supstanci.