Potraga za prevencijama i lekovima okrenula se ka unutra – fokusirajući se na imuni sistem kako bi se zaustavio rak jajnika.
Istraživačka grupa profesora Pola Hercoga na Hadson institutu za medicinska istraživanja radi na proširenju svog otkrića prirodnog signalnog proteina koji se nalazi u ženskom reproduktivnom traktu, interferon epsilon (IFN-e), i njegovu potencijalnu primenu u lečenju raka jajnika.
Njihov rad uključuje iskorištavanje sopstvenog sistema signalnih proteina u telu za borbu protiv raka jajnika, a njihovo najnovije istraživanje je sada objavljeno u časopisu Nature.
„Prošle godine je više od 1.000 Australijanaca umrlo od raka jajnika, a verovatnoća da će živeti više od pet godina sa bolešću je i dalje manja od 50%“, rekao je profesor Hercog. „Često se dijagnostikuje kasno, a najčešći tretmani imaju ograničenu efikasnost, a otpornost na hemoterapiju je glavni faktor. To je bolest za koju su bili potrebni novi uvidi“
Ovaj projekat je zasnovan na ekspertizi istraživačke grupe Hertzog u proučavanju IFNε i formirao je doktorant dr Zoe Marks, koji je utvrdio da IFN-e štiti od raka jajnika preko tumorskih ćelija, kao i imunološkog sistema organizma.
Zajednički prvi autor publikacije, dr Nikol Kembel, već nekoliko godina radi na razumevanju kako se ovi tretmani koji ciljaju na imuni sistem tela mogu optimizovati da bi se poboljšala njegova sposobnost da se bori protiv tumora.
„Imunoterapija je bila veoma uspešna u lečenju drugih vrsta karcinoma, ali je imala ograničen uspeh kod raka jajnika — mi želimo da to promenimo“, rekao je dr Kembel.
„Znamo da kod seroznih karcinoma jajnika visokog stepena (najčešći oblik raka jajnika) tumorske ćelije regrutuju i aktiviraju ‘imunosupresivne’ ćelije koje sprečavaju imune ćelije protiv tumora da ubijaju tumorske ćelije, tako da nam je cilj da razvijemo nove terapeutike koji mogu preokrenuti taj proces i poboljšati stopu preživljavanja.“
Ovaj rad je zajedno nadgledao postdoktorski naučnik dr Nolaig Burk, koja se sada vratila da uspostavi sopstvenu istraživačku grupu na Triniti koledžu u Dablinu.
Dr Bourke kaže da su rano u ovoj studiji otkrili da žene sa seroznim karcinomom jajnika visokog stepena više nemaju normalnu ekspresiju interferona ipsilona.
„Ovo nam je bilo zaista interesantno jer smo znali da je interferon epsilon deo porodice proteina poznatih po svojim antitumorskim aktivnostima i pitali smo se šta bi se desilo ako bismo mogli da pokušamo da povratimo ovaj izgubljeni izraz“, rekao je dr Burk.
Da li bi davanje interferona ipsilona moglo pomoći da se blokira rast ćelija raka jajnika i stoga spreči rast primarnih i sekundarnih tumora?
„Rezultati koje smo dobili bili su veoma upečatljivi i potvrdili su da je interferon epsilon bio veoma efikasan tumor supresor kod raka jajnika.
Profesor Hercog je objasnio da je od kada je njegova laboratorija otkrila interferon epsilon 2004. godine, napravljen veliki napredak, pri čemu je Hadson institut vodeći u svetu.
„U Institutu Hadson sada smo u mogućnosti da proizvedemo čisti IFN-e, što nam omogućava da sprovedemo neverovatno vredna istraživanja o tome kako i gde se može najefikasnije koristiti“, rekao je on.
„Sada znamo da se interferon epsilon prirodno proizvodi u organima koji oblažu epitel, kao što je ženski reproduktivni trakt, gde deluje kao prirodni pojačivač imuniteta na infekcije. Naše nedavno otkriće je da deluje i kao supresant tumora, i da je izgubljen tokom procesa formiranja tumora jajnika.
„Iz pretkliničkih modela znamo da će njegova primena dramatično inhibirati rast raka jajnika, posebno u slučajevima kada je rak metastazirao u peritonealnu šupljinu“, rekao je profesor Hertzog.