Konzumacija crvenog i prerađenog mesa povezana sa većim rizikom od dijabetesa tipa 2, otkriva studija

Konzumacija crvenog i prerađenog mesa povezana sa većim rizikom od dijabetesa tipa 2, otkriva studija

Konzumacija mesa, posebno konzumacija prerađenog mesa i neprerađenog crvenog mesa, povezana je sa većim rizikom od dijabetesa tipa 2, pokazala je analiza podataka od 1,97 miliona učesnika, objavljena u The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Globalna proizvodnja mesa je naglo porasla poslednjih decenija, a potrošnja mesa premašuje smernice za ishranu u mnogim zemljama. Ranija istraživanja su pokazala da je veći unos prerađenog mesa i neprerađenog crvenog mesa povezan sa povećanim rizikom od dijabetesa tipa 2, ali rezultati su bili varijabilni i nisu konačni.

Živina poput piletine, ćuretine ili patke često se smatra alternativom prerađenom mesu ili neprerađenom crvenom mesu, ali manje studija je ispitalo povezanost između konzumiranja živine i dijabetesa tipa 2.

Da bi utvrdio povezanost između konzumiranja prerađenog mesa, neprerađenog crvenog mesa i živine i dijabetesa tipa 2, tim predvođen istraživačima sa Univerziteta u Kembridžu koristio je globalni InterConnect projekat za analizu podataka iz 31 studijske kohorte u 20 zemalja. Njihova opsežna analiza uzela je u obzir faktore kao što su starost, pol, ponašanje u vezi sa zdravljem, unos energije i indeks telesne mase.

Istraživači su otkrili da je uobičajena konzumacija 50 grama prerađenog mesa dnevno – što je ekvivalentno dve kriške šunke – povezano sa 15% većim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2 u narednih 10 godina. Konzumacija 100 grama neprerađenog crvenog mesa dnevno – što je ekvivalent malom odresku – bila je povezana sa 10% većim rizikom od dijabetesa tipa 2.

Uobičajena konzumacija 100 grama živine dnevno bila je povezana sa 8% većim rizikom, ali kada su sprovedene dalje analize da bi se testirali nalazi po različitim scenarijima, povezanost konzumacije živine je postala slabija, dok je povezanost sa dijabetesom tipa 2 za prerađeno meso postala slabija. a neprerađeno crveno meso se zadržalo.

Profesor Nita Forouhi iz Odeljenja za epidemiologiju Saveta za medicinska istraživanja (MRC) na Univerzitetu u Kembridžu, i stariji autor rada, rekla je: „Naše istraživanje pruža najsveobuhvatniji dokaz do sada o povezanosti između konzumiranja prerađenog mesa i neprerađenog crvenog mesa i veći budući rizik od dijabetesa tipa 2. On podržava preporuke za ograničavanje potrošnje prerađenog mesa i neprerađenog crvenog mesa kako bi se smanjili broj slučajeva dijabetesa tipa 2 u populaciji.

„Iako naši nalazi pružaju sveobuhvatnije dokaze o povezanosti između konzumiranja živine i dijabetesa tipa 2 nego što je ranije bilo dostupno, veza ostaje neizvesna i treba je dalje istražiti.“

InterConnect koristi pristup koji omogućava istraživačima da analiziraju pojedinačne podatke učesnika iz različitih studija, umesto da budu ograničeni na objavljene rezultate.

To je omogućilo autorima da u ovu analizu uključe čak 31 studiju, od kojih 18 nije ranije objavilo nalaze o povezanosti konzumiranja mesa i dijabetesa tipa 2. Uključujući ove ranije neobjavljene podatke o studiji, autori su značajno proširili bazu dokaza i smanjili potencijal za pristrasnost zbog isključivanja postojećih istraživanja.

Vodeći autor dr Chunkiao Li, takođe iz Jedinice za epidemiologiju MRC-a, rekao je: „Prethodna meta-analiza je uključivala objedinjavanje već objavljenih rezultata studija o vezi između konzumiranja mesa i dijabetesa tipa 2, ali naša analiza je ispitala podatke pojedinačnih učesnika u svakoj Ovo je značilo da bismo mogli da uskladimo ključne podatke prikupljene kroz studije, kao što su informacije o unosu mesa i razvoju dijabetesa tipa 2.

„Korišćenje usklađenih podataka takođe je značilo da bismo lakše mogli da uzmemo u obzir različite faktore, kao što su način života ili zdravstveno ponašanje, koji mogu uticati na povezanost između konzumiranja mesa i dijabetesa.“

Profesor Nick Vareham, direktor Jedinice za epidemiologiju MRC-a, i stariji autor u radu je rekao: „InterConnect nam omogućava da proučavamo faktore rizika za gojaznost i dijabetes tipa 2 među populacijama u mnogim različitim zemljama i kontinentima širom svijeta, pomažući da se populacije koje su nedovoljno zastupljene u tradicionalnim metaanalizama.

„Većina istraživačkih studija o mesu i dijabetesu tipa 2 sprovedena je u SAD i Evropi, sa nekima u istočnoj Aziji. Ovo istraživanje je uključivalo dodatne studije sa Bliskog istoka, Latinske Amerike i Južne Azije i istaklo potrebu za ulaganjem u istraživanja u ovim regionima i u Africi.

„Korišćenje usklađenih podataka i objedinjenih analitičkih metoda za skoro 2 miliona učesnika omogućilo nam je da pružimo konkretnije dokaze o vezi između konzumiranja različitih vrsta mesa i dijabetesa tipa 2 nego što je to ranije bilo moguće.“