Kontracepcijske pilule imaju čudan efekat na područje mozga koje izaziva strah

Kontracepcijske pilule imaju čudan efekat na područje mozga koje izaziva strah

Naučnici su otkrili moguću vezu između upotrebe oralnih kontraceptiva i promena u delovima mozga koji procesuiraju strah. Nalazi mogu pomoći da se objasne mehanizmi povezani sa strahom koji nesrazmerno utiču na žene.

Trenutno se smatra da hormonalne promene tokom menstrualnog ciklusa utiču na kola straha u mozgu. Tako su kanadski istraživači istražili efekte upotrebe kombinovanih oralnih kontraceptiva (COC) kako bi saznali više o odnosu između polnih hormona koje naša tela proizvode prirodno i sintetičke verzije tih hormona.

Preko 150 miliona ljudi koristi oralne kontraceptive, a COC (koji sadrže sintetičke verzije estrogena i gestagena) su veoma popularni. Studija je otkrila da je region mozga nazvan ventromedijalni prefrontalni korteks (vmPFC) tanji kod žena koje trenutno koriste COC u poređenju sa muškarcima.

Činilo se da je ovaj efekat reverzibilan. Poređenje sa onima koji su prestali da koriste kontraceptive ili onima koji nikada nisu koristili kontraceptive pokazalo je da ova fiziološka promena nije trajna.

Da budemo jasni, ovo su samo asocijacije i nema poznatih negativnih efekata povezanih sa promenom veličine određenih regiona mozga. Ali autori smatraju da bi to moglo biti vredno daljeg istraživanja.

„Smatra se da ovaj deo prefrontalnog korteksa održava regulaciju emocija, kao što je smanjenje signala straha u kontekstu bezbedne situacije“, objašnjava Aleksandra Brujar, fiziolog sa Univerziteta Kvebek u Montrealu.

„Naš rezultat može predstavljati mehanizam pomoću kojeg kombinovani OC mogu narušiti regulaciju emocija kod žena.“

Brouillard i kolege su proučavali zdrave odrasle osobe starosti od 23 do 35 godina, uključujući 139 žena: 62 koje su trenutno koristile COC, 37 koje su ranije koristile samo COC i 40 koje nikada nisu koristile hormonske kontraceptive. Ukupan uzorak uključivao je i 41 muškarca.

Pošto žene češće nego muškarci imaju poremećaje anksioznosti i stresa, istraživači su uporedili ove grupe da vide da li je upotreba COC povezana sa kratkoročnim ili dugoročnim promenama u mozgu i da li postoje razlike među polovima.

Naučnici su merili nivoe prirodnih i sintetičkih polnih hormona u pljuvački učesnika i koristili magnetnu rezonancu (MRI) da skeniraju njihov mozak, posebno posmatrajući regione uključene u procesiranje straha.

Otkrili su da su nivoi i prirodnih i sintetičkih polnih hormona povezani sa promenama u veličini i debljini vmPFC-a u poređenju sa istom anatomijom kod muškaraca. Međutim, samo žene koje su trenutno koristile oralne kontraceptive imale su tanji vmPFC od onog kod muškaraca.

Istraživači su takođe otkrili da se struktura u regionu mozga koji podstiče strah – dorzalnom prednjem cingularnom korteksu (dACC) – varira između muškaraca i žena. Ovo je bilo primetno bez obzira na upotrebu COC, naglašavajući jedan način na koji prirodno proizvedeni polni hormoni mogu uticati na strukturu mozga.

„S obzirom na naše rezultate da muškarci imaju manji volumen dACC od žena i deblji vmPFC od korisnika COC-a, ovi nalazi mogu predstavljati strukturalne ranjivosti na psihopatologije koje pretežno pogađaju žene“, piše tim.

„Konkretno, veći dACC bi mogao predstavljati predispoziciju žena za promociju straha, dok upotreba COC-a može pogoršati ovu ranjivost potencijalno izazivanjem stanjivanja regiona koji inhibira strah, kao što je vmPFC.

Značajno, istraživači su otkrili da je izgledalo da je ovaj efekat nestao kada je upotreba COC-a prestala, iako naglašavaju da je potrebno više istraživanja da bi se proučili uticaji. Samo zato što se regija mozga menja u veličini ne znači nužno da postoje negativni efekti. Ne možemo izvući čvrste zaključke o emocijama ili ponašanju pojedinca na osnovu nalaza o strukturi mozga.

Stalno isključivanje žena iz istraživanja na životinjama i ljudima doprinosi jazu u našem razumevanju zašto je veća verovatnoća da će žene nego muškarci imati anksioznost i poremećaje povezane sa stresom.

Ova nedovoljna zastupljenost žena prvenstveno je posledica percepcije da bi promene u polnim hormonima učinile rezultate promenljivijima. Pristrasnost prema proučavanju muškaraca dovela je do prilično teških posledica.

„Kada su propisani COC, devojke i žene su obaveštene o različitim fizičkim neželjenim efektima, na primer da će hormoni koje će uzimati ukinuti njihov menstrualni ciklus i sprečiti ovulaciju“, objašnjava Bruillard.

„Cilj našeg rada nije da se suprotstavimo upotrebi COC, ali je važno biti svestan da pilula može da utiče na mozak.