Kombinacija terapija predstavlja novi način lečenja apneje u snu

Kombinacija terapija predstavlja novi način lečenja apneje u snu

Profesor Danni Eckert, direktor Instituta za zdravlje spavanja u Adelaideu: Flinders Health and Medical Research Institute Sleep Health Research Program, kaže da je njegov istraživački tim ispitao nedostatke u odgovoru nekih ljudi na popularnu mašinu za kontinuirani pozitivan pritisak u disajnim putevima (CPAP) i otkrio da dodavanje kombinacija terapija daje impresivne rezultate kod onih koji ne mogu da tolerišu CPAP.

Terapija oralnim aparatima (OAT) je efikasan tretman za mnoge ljude sa opstruktivnom apnejom za vrijeme spavanja (OSA), ali ne kontroliše u potpunosti OSA u oko 50% slučajeva.

Ova studija je imala za cilj da kontroliše OSA kod pojedinaca koji imaju nekompletan odgovor na upotrebu samo OAT-a, a rešenje je da se koriste dodatne ciljane terapije zasnovane na specifičnim uzrocima OSA svakog pojedinca poznatim kao karakterizacija „endotipa“. Istraživanje, „Postepeni dodatak i ciljana kombinovana terapija zasnovana na endotipu za lečenje opstruktivne apneje u snu: studija dokaza o konceptu“, objavili su Annals of the American Thoracic Societi.

„Umesto nego da svi prvo pokušaju CPAP — za koje znamo da će najmanje 50% biti neuspešno — mi smo model prevrnuli na glavu i svima dali zubni cep u prvoj instanci“, objašnjava profesor Ekert. „Ovo se mnogo bolje toleriše od CPAP-a, iako je manje efikasan u celini, jer deluje kod oko 50% ljudi.“

„Međutim, otkrili smo da ako je sam stomatološki uređaj bio nedovoljan, dodali smo dodatne tretmane – i ova kombinacija terapija je popravila skoro svih 50% preostalih pacijenata.

„Potom smo dodali alternativne i nove terapije kao što je terapija kiseonikom i nove lekove zasnovane na nalazima detaljne studije spavanja koju smo uradili, a koja nam tačno govori zašto svaka osoba dobija OSA.

„Ako ovaj kombinovani pristup nije u potpunosti funkcionisao, onda smo dali CPAP, ali samo kao poslednje sredstvo.

„Koristeći ovaj novi pristup, uspeli smo da lečimo skoro sve učesnike, a samo nekoliko je zahtevalo CPAP.

„U suštini, verujemo da ovo ocrtava potpuno novi način lečenja apneje u snu.“