Kombinacija terapeutskog dodira i muzike ključna je za bolji noćni san tokom menopauze

Kombinacija terapeutskog dodira i muzike ključna je za bolji noćni san tokom menopauze

Ako ste neispavani zbog prelaska kroz menopauzu, verovatno postoji nekoliko stvari za koje ne biste pokušali da se dobro naspavate. Nova studija, međutim, sugeriše da bi bolji san mogao biti lako postići kao i slušanje muzike i primanje terapeutskog dodira. Rezultati ankete su objavljeni onlajn u Menopauzi.

Poremećaji spavanja su, nažalost, česti tokom menopauze, pri čemu se otprilike 40% do 60% žena u menopauzi žali na probleme sa spavanjem. Ovi problemi uključuju poteškoće u spavanju ili ostanku spavanja. Druge uobičajene pritužbe žena koje prolaze kroz menopauzu su talasi vrućine, noćno znojenje, lupanje srca, povećanje telesne težine, umor i razdražljivost.

Poslednjih godina, sve više žena se okrenulo komplementarnoj i alternativnoj medicini (CAM) kako bi pomoglo u upravljanju ovim uobičajenim simptomima menopauze, iako na tržištu postoje farmakološka rešenja (hormonska i nehormonska) koja su se pokazala efikasnim u smanjenju ovih vrsta problema. Uobičajene CAM metode uključuju jogu, biofeedback, tehnike opuštanja, refleksologiju, akupresuru, hipnozu, terapeutski dodir, muziku, kognitivno-bihejvioralnu terapiju, smanjenje stresa zasnovano na svesnosti, aromaterapiju i biljne proizvode.

Jedna CAM metoda koja je sve popularnija poslednjih godina je terapeutski dodir, što je neinvazivna sestrinska intervencija koja usmerava životnu energiju ka pacijentima i balansira je, navodno povećavajući protok energije, uklanjajući blokade i stvarajući okruženje koje promoviše ubrzanje prirodnog proces lečenja za ublažavanje tegoba ili simptoma uzrokovanih neravnotežama i blokadama u poljima životne energije.

Muzika, još jedna uobičajena CAM metoda, korišćena je kao sredstvo za lečenje kroz istoriju. Prijatna muzika koju percipira desna hemisfera mozga stimuliše oslobađanje endorfina iz hipofize i smanjuje broj otkucaja srca, nivo kateholamina, brzinu disanja i krvni pritisak. Pored toga, muzika skreće pažnju osoba sa negativnih nadražaja na prijatne vibracije koje emituje muzika. Ovo smanjuje bol, anksioznost, tugu i stres osobe i menja percepciju bola.

U novoj studiji koja je uključivala više od 100 žena u menopauzi, istraživači su pokušali da ispitaju efekte terapeutskog dodira i muzike na kvalitet sna, simptome menopauze i ukupan kvalitet života kod žena u perimenopauzi i postmenopauzi.

Nakon četiri nedelje intervencije, istraživači su potvrdili da terapeutski dodir i muzika značajno utiču na kvalitet sna (u smislu subjektivnog kvaliteta sna, latencije sna i poremećaja sna) kod žena i značajno poboljšavaju simptome menopauze i kvalitet života specifičan za menopauzu.

Rezultati studije su objavljeni u članku „Efekti terapeutskog dodira i muzike na kvalitet sna, simptome menopauze i kvalitet života žena u menopauzi“.

„Ova mala studija naglašava neke potencijalne koristi muzike i terapeutskog dodira za simptome menopauze. Iako ove terapije mogu biti isplative i bezbedne, potrebna je dodatna studija na većem broju žena da bi se potvrdila njihova efikasnost u upravljanju simptomima menopauze. Dalje, hormonska terapija ostaje najefikasniji tretman za simptome menopauze, a za većinu žena mlađih od 60 godina i unutar 10 godina od početka menopauze, koristi su veće od rizika“, kaže dr Stephanie Faubion.