Nova studija o imunološkom odgovoru na gonoreju otvara put ka efikasnijim vakcinama

Nova studija o imunološkom odgovoru na gonoreju otvara put ka efikasnijim vakcinama

Nova studija koja uključuje kenijske seksualne radnice pružila je ključne uvide u imuni odgovor na gonoreju, što bi moglo dovesti do razvoja efikasnijih vakcina protiv ove sve otpornije polno prenosive bolesti. Istraživanje je sprovedeno u saradnji naučnika sa univerziteta u Mančesteru i Oksfordu, kao i KEMRI/Wellcome Trust instituta u Keniji, a objavljeno je u prestižnom časopisu Nature Communications.

Gonoreja, bolest izazvana bakterijom Neisseria gonorrheae (Ng), sve više postaje otporna na antibiotike, što izaziva zabrinutost da bi u budućnosti mogla postati neizlečiva. Ova bolest, ako se ne leči, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su neplodnost, sistemska infekcija, pa čak i povećan rizik od HIV/AIDS-a.

Studija iz 2017. godine ukazala je na mogućnost da vakcina protiv srodne bakterije Neisseria meningitidis (Nm) može smanjiti učestalost gonoreje. Iako je ta vakcina pokazala ograničenu efikasnost protiv Ng, dala je značajan trag za dalji razvoj vakcine protiv gonoreje.

U novoj studiji, tim istraživača predvođen profesorom Edom Sandersom iz Kenije, sproveo je ispitivanje Nm vakcine u visoko rizičnoj populaciji seksualnih radnika u primorskoj Keniji. Istraživanje je imalo za cilj da analizira imuni odgovor na vakcinu. Profesor Džeremi Derik i njegov tim iz Mančestera su potom identifikovali obrazac antitela kod vakcinisanih osoba i uporedili ih sa onima zaraženim gonorejom.

Koristeći naprednu tehnologiju ‘mikroniz’, istraživači su stvorili biblioteku antigena kako bi analizirali složene profile antitela kod vakcinisanih i zaraženih osoba. Ova metoda omogućila je detaljnu analizu odgovora antitela, pružajući uvid u razlike između imunoloških odgovora na vakcinaciju i infekciju.

Profesor Kris Tang sa Univerziteta u Oksfordu naglasio je važnost ovog istraživanja, rekavši: „Ovaj rad predstavlja važan korak na putu ka razvoju Ng vakcina, jer imamo bolju predstavu o tome koje odgovore generiše delimično zaštitna vakcinacija u poređenju sa infekcijom.“ Profesor Derik je dodao da ova studija može imati široke implikacije za razvoj vakcina protiv drugih bakterijskih patogena, naročito onih kod kojih je otpornost na antimikrobne lekove veliki problem.

Ova otkrića donose nadu za budući razvoj efikasnijih vakcina koje bi mogle sprečiti širenje gonoreje i drugih patogena otpornih na antibiotike, potencijalno spašavajući mnoge živote širom sveta.