LEGO kocke kao sredstvo za razbijanje leda između babica i studenata medicine

LEGO kocke kao sredstvo za razbijanje leda između babica i studenata medicine

Novo istraživanje je pokazalo da LEGO kocke mogu biti efikasan razbijanje leda između babica i studenata medicine.

Predvođena stručnjacima za nastavu babica Liz Meknil sa Univerziteta Flinders i dr Lin Gum sa Univerziteta Južne Australije, studija je pokazala da je korišćenje sveprisutnih obojenih blokova studentima učinilo ugodnijim rad zajedno i pripremilo ih za kasniju profesionalnu saradnju.

„U prošlosti sam uvek imao malu kutiju LEGO delova na svom stolu koja je bila dobro korišćena kada su ljudi morali da razgovaraju, jer je predstavljala alternativu potrebi za održavanjem kontakta očima kada se osećam ranjivo“, kaže Meknil, akademik babica u Fakultet medicinskih sestara i zdravstvenih nauka Univerziteta Flinders.

„Prilagođavajući principe LEGO SERIOUSPLAI-a tokom serije radionica između studenata babice i medicine, želeli smo da vidimo da li možemo da uključimo upotrebu kockica kao načina za razbijanje leda.

„U bolničkim okruženjima često postoji izazovna dinamika moći koja postoji između babica i akušera, ali ako počnemo dovoljno rano, možemo naše studente pripremiti za buduću konstruktivnu saradnju.

Razvijen 1990-ih od strane švajcarskih profesora Johana Roosa i Barta Viktora, LEGO SERIOUSPLAI je olakšana metoda za sastanke, komunikaciju i rešavanje problema koja koristi LEGO kockice kao alat za podsticanje kreativnog razmišljanja i dijaloga.

Na radionicama održanim između 2018. i 2020. između studenata 2. i 3. godine babice Univerziteta Flinders i studenata 3. i 4. godine medicine koji će uskoro ući u akušersku rotaciju, istraživači su zadužili studente da zajedno izgrade sobu za porođaje koristeći LEGO delove.

Zadatak je podstakao diskusiju i pregovore među učenicima, a oni su takođe bili u mogućnosti da podele i cene različite perspektive o brizi o porođaju.

Zatim su sprovedene ankete pre i posle radionice kako bi se učenicima pitalo o njihovim iskustvima korišćenja igračaka kao alata za učenje za komunikaciju i saradnju, a rezultati su sada objavljeni u časopisu Obrazovanje medicinskih sestara u praksi.

Dok su učenici na početku izražavali skepticizam, povratne informacije nakon radionice bile su pretežno pozitivne.

„Uživali smo slušajući bezbroj razgovora između mešovitih grupa učenika, uključujući razmenu njihovih profesionalnih iskustava porođaja, perspektiva i obima prakse dok smo pokušavali da odredimo prioritet u postavljanju opreme i likova“, kaže dr Lin Gam, koja je vodila istraživanje dok je bio na Univerzitetu Flinders, ali je sada viši predavač medicinskih sestara na UniSA.

„Videli smo neposredne koristi od ledolomca, uz napomenu da su studenti nastavili da ćaskaju jedni sa drugima tokom pauze za obrok.

Povratne informacije su pokazale da studenti misle da je ova aktivnost pomogla da se razbiju uočene barijere između disciplina, olakšala otvoreni dijalog i poboljšala međusobno razumevanje.

„Interaktivna priroda LEGO vežbe podstakla je učenike da razmisle o različitim prioritetima u babici i medicinskoj nezi i to je dovelo do boljeg uvažavanja uloga jednih drugih“, kaže Meknil.

„Od tada sam imao studente babice tokom cele godine da su mi komentarisali da su videli ‘svoje’ studente medicine u bolnici i kako su se osećali prijatno kada su se ponovo uključili u razgovor sa njima.“

Autori kažu da nalazi ističu da integracija LEGO-a u obrazovna okruženja može biti efikasna strategija u nastavi, posebno za one koji su namenjeni kliničkim okruženjima.

„Međuprofesionalna socijalizacija je važna za rušenje granica između profesija, posebno onih koji rade u medicinskim oblastima visokog uloga“, kaže Meknil.

„Naš ledolomac se može preneti u druge međuprofesionalne kontekste kada želimo da razbijemo barijere između profesija i promovišemo jasnoću uloga i saradnju, a šta je bolje mesto za početak nego sa našim studentima.

Više informacija: Liz Meknil i ostali, „Uklanjanje prednosti domaćeg suda“: Kvalitativna procena LEGO-a kao međuprofesionalnog simulacionog ledolomca za studente babice i medicine, Obrazovanje medicinskih sestara u praksi (2024). DOI: 10.1016/j.nepr.2024.104138

Istražite dalje