Kliničko ispitivanje terapije sa dva leka za poremećaj upotrebe metamfetamina smanjilo je upotrebu ovog leka koji izaziva veliku zavisnost do 12 nedelja nakon početka lečenja, sugeriše istraživanje predvođeno UCLA.
Učesnici u kliničkom ispitivanju ADAPT-2 koji su primili kombinaciju naltreksona za injekcije i oralnog bupropiona sa produženim oslobađanjem (NTKS+BUPN) imali su 27% povećanje u testovima urina negativnih na metamfetamin, što ukazuje na smanjenu upotrebu. Nasuprot tome, placebo grupa je imala 11% porast negativnih testova.
Studija je objavljena u časopisu Zavisnost.
„Ovi nalazi imaju važne implikacije na farmakološki tretman poremećaja upotrebe metamfetamina. Ne postoje lekovi za to koje je odobrila FDA, ali su se predoziranja metamfetaminom u velikoj meri povećala tokom protekle decenije“, rekao je dr Majkl Li, docent na rezidenciji. porodične medicine na Medicinskom fakultetu David Geffen na UCLA i glavni autor studije.
Upotreba metamfetamina je nastavila da raste tokom godina širom sveta, povećavši se sa 33 miliona ljudi u 2010. na 34 miliona u 2020. Smrtni slučajevi od predoziranja drogom su skočili pet puta u SAD od 2012. do 2018. godine, a slede Kanada i Australija u povećanju.
Da bi obuzdala tekuću krizu, Mreža kliničkih ispitivanja Nacionalnog instituta za zloupotrebu droga (NIDA) podržala je različita ispitivanja, uključujući ispitivanje ADAPT-2, kako bi se testirali efekti različitih farmakoloških tretmana za poremećaj upotrebe metamfetamina. ADAPT-2 je sproveden od 23. maja 2017. do 25. jula 2019. na osam lokacija za ispitivanje koje su uključivale UCLA. Uključio je 403 učesnika, od kojih je 109 dodeljeno kombinovanoj grupi lekova, a ostali u placebo grupi u prvoj fazi.
Najnovija otkrića su druga faza ispitivanja na više lokacija. Ranija faza je pokazala da je kombinacija dva leka delovala nakon šest nedelja, ali pitanje bez odgovora bilo je da li je intervencija ostala efikasna tokom dužeg perioda.
U drugoj fazi, istraživači su sproveli testove urina na učesnicima u sedmici 7 i 12, i ponovo nakon tretmana u 13. i 16. sedmici, upoređujući grupu na NTKS+BUPN-u sa placebo grupom.
Postoji potreba za daljim istraživanjem kako bi se utvrdilo da li efekat terapije lekovima traje duže od 12 nedelja i da li dovodi do daljeg smanjenja upotrebe metamfetamina, pišu istraživači.
„Prethodna ispitivanja lečenja poremećaja upotrebe stimulansa sugerišu da je promena u upotrebi postepena (u skladu sa našim nalazima), malo je verovatno da će dovesti do kontinuirane apstinencije u tipičnom 12-nedeljnom ispitivanju i da zavisi od trajanja lečenja“, pišu oni. „Ovo garantuje buduća klinička ispitivanja kako bi se kvantifikovale promene u upotrebi MA nakon 12 nedelja i da bi se identifikovalo optimalno trajanje lečenja ovim lekom.“