Nova kombinovana tableta pokazuje obećavajuće rezultate u borbi protiv zanemarenih tropskih bolesti

Nova kombinovana tableta pokazuje obećavajuće rezultate u borbi protiv zanemarenih tropskih bolesti

Nova tableta koja kombinuje albendazol i ivermektin je bezbedna i efikasnija od samog albendazola u lečenju Trichuris trichiura i drugih helminta koji se prenose zemljom (STH), prema kliničkom ispitivanju koje je sproveo STOP konzorcijum i predvođen Institutom za globalno zdravlje Barselone (ISGlobal). ).

Nalazi, objavljeni u radu pod naslovom „Koformulacija albendazol-ivermektina za lečenje Trichuris trichiura i drugih helminta koji se prenose zemljom: randomizovano ispitivanje faze 2/3“ u The Lancet Infectious Diseases, otvaraju mogućnosti za poboljšanje kontrole ovih zanemarene tropske infekcije, koje pogađaju oko 1,5 milijardi ljudi širom sveta.

Helmintiaze koje se prenose zemljištem (STH) izazivaju četiri vrste parazitskih crva (Ascaris lumbricoides, Trichuris trichiura i ankilostomaze Ancilostoma duodenale i Necator americanus) koji se prenose kontaktom sa kontaminiranim zemljištem ili vodom. Oni imaju značajan uticaj na ishranu i zdravlje, posebno kod dece i žena u reproduktivnom dobu koji žive u endemskim područjima Latinske Amerike, Azije i podsaharske Afrike.

Trenutna strategija kontrole STH oslanja se na redovne tretmane dehelmintizacije albendazolom za rizične populacije, zajedno sa poboljšanjima u vodi, sanitarnim uslovima i higijeni. Albendazol je veoma efikasan protiv Ascaris, ali njegova efikasnost protiv T. trichiura opada, verovatno zbog pojave rezistencije na lekove. Pored toga, albendazol nije efikasan protiv Strongiloides stercoralis, još jednog helminta koji je dodat na listu crevnih parazita koji zahtevaju mere kontrole.

Da bi rešio ove praznine, STOP konzorcijum je testirao inovativnu tabletu koja kombinuje fiksnu dozu albendazola i ivermektina. Pokazalo se da je ivermektin efikasniji protiv T. trichiura kada se kombinuje sa albendazolom i lek je izbora za lečenje S. stercoralis i drugih parazitskih infekcija.

„Ova koformulacija sa fiksnom dozom (FDC) ima nekoliko prednosti. Lako se primenjuje, jer je jedna pilula i ne zahteva prilagođavanje doze na osnovu težine deteta“, objašnjava vođa projekta Hose Munjoz, istraživač ISGlobal-a i direktor Međunarodne zdravstvene službe na bolničkoj klinici Barselona.

„Takođe, nadamo se da će kombinovanje dva leka sa različitim mehanizmima delovanja smanjiti rizik da paraziti postanu otporni na lekove“, dodaje on.

Kliničko ispitivanje ALIVE, sprovedeno u Etiopiji, Keniji i Mozambiku, testiralo je bezbednost i efikasnost FDC-a kod dece školskog uzrasta (uzrasta od 5 do 18 godina) zaražene T. trichiura, ankilostomi, S. stercoralis ili kombinacijom.

Deca su nasumično podeljena u tri grupe za lečenje: grupa 1 je primila jednu dozu albendazola; grupa 2 je primila jednu dozu FDC (FDCk1); a grupa 3 je primila tri doze FDC (FDCk3) tokom tri uzastopna dana.

Faza II ispitivanja bila je fokusirana na bezbednost. Mali broj učesnika je regrutovan i tretiran uzastopno prema težini, kako bi se pratili neželjeni efekti izazvani većim dozama ivermektina od uobičajenih (iznad 200 µg/ml).

Nisu primećeni ozbiljni neželjeni efekti, a neželjeni efekti su bili slični onima u grupi koja je primala albendazol. Ovo je omogućilo da se ispitivanje nastavi na Fazu III, gde je efikasnost procenjena kod mnogo većeg broja učesnika, uz kontinuirano praćenje bezbednosti.

Ukupno, 4.353 dece je testirano na STH infekcije, a 1.001 je randomizirano za lečenje. Od zaraženih, 63% je bilo pozitivno na T. trichiura, 36% na ankilostome i 10% na S. stercoralis.

Efikasnost tretmana je procenjena na osnovu stope izlečenja (odsustvo jaja u uzorcima stolice posle tretmana) i smanjenja broja jajnih ćelija u stolici u poređenju sa pre tretmana. Za T. trichiura, FDC je postigao veće stope izlečenja u oba režima (97% za FDCk3, 83% za FDCk1) u poređenju sa samim albendazolom (36%).

Za ankilostome, režim FDCk3 pokazao je veću stopu izlečenja (95%), dok je režim FDCk1 bio sličan albendazolu (79% odnosno 65%). Za S. stercoralis, veličina uzorka je bila premala da bi se procenila efikasnost, ali postojeći dokazi sugerišu da bi FDC takođe bio efikasniji, pošto je ivermektin daleko efikasniji od albendazola protiv ovog parazita.

Iako je većina infekcija klasifikovana kao laka, oba FDC režima su postigla veće stope smanjenja jajnih ćelija nego sam albendazol.

„Ovo je ključno ispitivanje koje otvara mogućnost kontrole svih vrsta STH, uključujući Strongiloides, i može dovesti do preispitivanja ciljeva eliminacije koji su se smatrali nedostižnim samo sa albendazolom“, kaže Alejandro Kroleviecki, koordinator kliničkog ispitivanja.

Sledeći korak je sprovođenje studija većih razmera, kao što je trenutno ispitivanje koje vodi STOP2030, kako bi se dalje procenila bezbednost FDC-a u kontekstu masovnih kampanja dehelmintizacije.

Definisanje optimalnih strategija implementacije će takođe biti od suštinskog značaja ako se FDC želi usvojiti u nacionalnim programima. Rezultati ispitivanja ukazuju na to da režim jedne doze FDC-a može biti jednostavan za primenu u aktivnostima masovne dehelmintizacije, dok trodnevni režim, koji nudi superiornu efikasnost, može biti bolji za pojedinačne odluke o lečenju ili za programe koji imaju za cilj potpuno eliminisanje STH od stanovništva.

„Sa svojom formulacijom pogodnom za decu — koja se može dispergovati i sa ukusom manga — i velikom prihvaćenošću, ova tableta ima veliki potencijal za unapređenje zdravstvenih rezultata u regionima pogođenim ovim bolestima“, kaže Stela Kefa, istraživač sa Instituta za medicinska istraživanja Kenije (KEMRI).