Složena interakcija porasta temperatura i izlaganja zagađujućim jedinjenjima i hemikalijama može oštetiti dečja srca, upozoravaju stručnjaci.
Stručnjaci sa Univerziteta u Ekseteru doprineli su novoj izjavi Američkog udruženja za srce (AHA). Izjava istražuje uticaje globalnog zagrevanja, izloženosti majki toploti, zagađivačima u vazduhu, olovu, jedinjenjima koja ometaju endokrine funkcije i izloženosti više od 300.000 registrovanih sintetičkih hemikalija na zdravlje srca novorođenčadi, odojčadi, dece i adolescenata.
On se bavi pitanjima uključujući: Da li su industrijalizacija i brzi tehnološki napredak ozbiljno izložili sledeću generaciju ozbiljnom kardiovaskularnom kompromisu? Da li još uvek sumnjamo u realnost klimatskih promena, globalnog zagrevanja i posledica hiljada tona hemikalija koje se svakodnevno ispuštaju u životnu sredinu? Koliko su srca novorođenčadi i dece ranjiva na ovo izlaganje okolini?
Izjava, objavljena u časopisu Cirkulacija, zasnovana je na doprinosima stručnjaka sa Univerziteta u Ekseteru, kao i sa Medicinskog koledža Bejlor, Univerziteta Severozapad, Univerziteta Južne Kalifornije, Univerziteta Kolorado, Kembridž zdravstvene alijanse, Univerziteta Njujork i Univerzitet istočne Finske.
Andrev Agbaje, nagrađivani ljekar i profesor kliničke epidemiologije i zdravlja djece na Univerzitetu istočne Finske i počasni istraživač na Univerzitetu u Ekseteru, rekao je: „Dokazi sugerišu da klimatske promjene povećavaju učestalost urođenih srčanih mana, posebno konotrunkalnih i defekti septuma, koji se uglavnom objašnjavaju izlaganjem majke toploti tokom trudnoće.
„Dojenčad i deca izložena metalu olova su u riziku od visokog krvnog pritiska i prevremenog oboljenja bubrega. Slično tome, izloženost hemikalijama koje ometaju endokrine sisteme, kao što su bisfenoli i ftalati, povećava rizik od visokog krvnog pritiska i dislipidemije koji su faktori rizika za prerano oštećenje srca i krvnih sudova“.
Dr Barbara Entl, savetnik za nauku i medicinu u AHA, sažela je najvažnije stvari koje treba znati o izloženosti životnoj sredini i pedijatrijskoj kardiologiji. Deveta od 10 navedenih tačaka je istakla da „per- i polifluoroalkilne supstance, koje se koriste za vodonepropusne i vatrootporne svrhe i kao indirektni aditivi za hranu, takođe pokazuju povezanost sa povišenim nivoima lipida“.
Komentar pod naslovom „Faktori rizika životne sredine postaju glavni u pedijatrijskoj kardiologiji“, koji je napisao profesor Philip J. Landrigan, istakao je oblasti budućeg fokusa:
Ukratko, profesor Agbaje se slaže sa profesorom Landriganom da pedijatrijski kardiolozi, zdravstveni radnici, medicinska društva i javne zdravstvene organizacije treba da nastave da se zalažu za nacionalne i kontinentalne vlade, kao što je Evropska unija, da okončaju zagađenje.
Izabrane zvaničnike treba dobro savetovati o katastrofalnim vezama između zagađenja vazduha, klimatskih promena i zdravlja pedijatrijskog srca. Ispuštanje hemikalija u dečije sredine treba strogo regulisati, sa posebnom pažnjom na nove i neproverene hemikalije.
Profesor Agbaje je rekao: „Možemo se udružiti pojedinačno i na društvenim nivoima kako bismo zaštitili zdravlje srca dece.“