Broj mladih sa srčanim oboljenjima je u porastu, a neretko im zbog komplikacija i i nezdravih navika bude ugrađen i pejsmejker.
Srbija se nalazi na drugom mestu u Evropi po broju obolelih od kardiovaskularnih bolest i, a na trećem mestu u svetu.
„Iz mog iskustva znam da pacijenti veoma dobro reaguju na ono što im savetujem ukoliko im je jasno o čemu se zapravo radi“, kaže prof. dr Siniša Pavlović, kardiolog.
On dodaje da je pacijentima bitno objasniti kako srce funkcioniše, kada dođu na pregled, jer je to način da od pacijenta napravi saradnik u lečenju njegovog poremećaja ili bolesti.
„Često se nalazimo u situaciji kada pacijent ima nerealna očekivanja, da će lek za srce piti sedam dana i posle toga ozdraviti kao da je u pitanju upala krajnika“, kaže dr Pavlović.
On smatra da je važno naučiti pacijenta da živi sa svojim poremećajem, da redovno uzima terapiju, da se redovno kontroliše i da na taj način produže sebi život.
Ono što se primećuje je da raste broj mladih ljudi kojima je potreban pejsmejker.
„Za to postoji razlog, a to je objektivna činjenica da se patologija u godištima spušta, a što je opet povezano sa načinom života i dinamikom“, kaže dr Pavlović za N1 i dodaje da ima i dece sa ugrađenim pejsmejkerom.