Ljudsko telo je kompleksan sklop bioloških procesa koji ponekad može reagovati na neobične situacije na načine koji izazivaju fascinaciju i zaprepašćenje. Jedna od takvih retkih pojava je litopedija, medicinski fenomen u kojem se oplođeno jaje razvija u fetus van materice, a zatim se telo majke brani pretvaranjem fetusa u „kamen“.
Ovaj proces, poznat kao kalcifikacija, podrazumeva prožimanje fetusa metalnim mineralom kalcijumom, što ga štiti od potencijalne sepse. Litopedija, ili „kamena beba“ kako je nazivaju, predstavlja ekstremno retku pojavu koja je dokumentovana samo nekoliko stotina puta tokom ljudske istorije.
Ono što je posebno zapanjujuće u vezi sa litopedijom je to što ovaj kalcifikovani fetus može ostati neprimećen u majčinom telu godinama, pa čak i decenijama. U nekim slučajevima, majka može ne znati za prisustvo ovog fenomena sve do prošle menopauze ili čak do svoje smrti.
Iako se smatra da se litopedija javlja u 1,5 do 1,8 procenata abdominalnih trudnoća, tačan broj ovih pojava nije precizno dokumentovan. Abdominalna trudnoća, kao oblik vanmaterične trudnoće, predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik, iako u retkim slučajevima može rezultirati rođenjem žive bebe, obično prerano.
Precizni podaci o broju litopedija su i dalje ograničeni, s obzirom na to da je samo nekoliko stotina ovakvih slučajeva zabeleženo tokom istorije. Takođe, postoje indicije da neki slučajevi ostaju neprepoznati, s obzirom na to da su litopedije pronađene čak i u drevnim grobnicama.
Napredak u medicinskoj tehnologiji i ginekološkoj nezi značajno je smanjio rizik od litopedije, jer se abdominalne trudnoće sada češće otkrivaju i uspešno leče pre nego što dođe do kalcifikacije fetusa.