Kako se proizvode vitaminski suplementi i da li je bolje vitamine unositi hranom?

Kako se proizvode vitaminski suplementi i da li je bolje vitamine unositi hranom?

Iako ljudi često pominju vitaminske suplemente, tačnije je nazvati ih dodacima ishrani. To je zato što većina ovih suplemenata pored vitamina uključuje i minerale kao što su gvožđe i kalcijum, čak i ako su označeni kao multivitamini.

Postoje različiti pristupi koji se koriste za pravljenje dijetetskih suplemenata. To uključuje izolaciju od biljaka i životinja, proizvodnju mikroorganizama i sintezu u epruveti. U većini slučajeva se zatim ekstrahuju, izoluju i prečišćavaju. Kada kupujete dijetetske suplemente, dobra je ideja da potražite neku vrstu testiranja i sertifikacije treće strane, kao što je ona od USP-a, Farmakopeje Sjedinjenih Država.

Bioraspoloživost hranljive materije, odnosno koliko se apsorbuje u vaše telo, zavisi od mnogih faktora. U nekim slučajevima, biodostupnost ima veze sa oblikom u određenoj hrani ili drugim hranljivim sastojcima koji se konzumiraju u isto vreme.

Na primer, zbog razlika u hemijskom obliku, gvožđe se bolje apsorbuje iz životinjske nego iz biljne hrane. Njegova bioraspoloživost se povećava ako postoji dobar izvor vitamina C koji se jede otprilike u isto vreme. Slično, kalcijum se bolje apsorbuje iz mlečnih proizvoda nego iz biljne hrane, ali stepen apsorpcije veoma zavisi od prisustva vitamina D.

U nekim slučajevima, način na koji se priprema hrana može promeniti bioraspoloživost hranljivih materija. Veći udeo karotenoida koje pretvaramo u vitamin A dostupan je kada se hrana poput šargarepe i paradajza kuva, a ne jede sirova. Alternativno, prekuvavanje povrća može uništiti sadržaj vitamina C usled toplote, a izlaganje mleka svetlosti može uništiti riboflavin, pa stoga i neprozirne posude za mleko.

U većini slučajeva iz hrane apsorbujemo onoliko hranljivih materija koliko nam je potrebno. Međutim, u nekim slučajevima, sintetički oblik hranljivih materija je biodostupniji od prirodnog oblika, kao što je folna kiselina koja se dodaje u proizvode od hleba i pirinač u odnosu na folat koji se prirodno pojavljuje u namirnicama kao što su tamnozeleno lisnato povrće i pasulj.

Ali za većinu ljudi, iz više razloga, najbolje je da hranljive materije dobijate iz hrane i pića koji zajedno čine vašu ishranu, a ne iz dodataka prehrani.

Konzumiranje zdrave ishrane zasnovane na hrani povećava verovatnoću da ćete ispuniti sve svoje potrebe za vitaminima i esencijalnim mineralima, izbegavate unos previše bilo kog hranljivog materija, obezbeđuje mnoga jedinjenja koja nazivamo fitokemikalijama (koja mogu biti dobra za nas, ali još uvek da se u potpunosti proceni), povezan je sa manjim rizikom od hroničnih bolesti kao što su bolesti srca i dijabetes tipa 2, i prijatan je.

Postoji mnogo načina da se formuliše zdrav način ishrane u skladu sa ličnim preferencijama, kao i kulturnim i etničkim poreklom. Osnovne komponente uključuju integralne žitarice, povrće i voće, mahunarke (pasulj), ribu, mlečne proizvode sa niskim i nemasnim sadržajem, a po želji i nemasno meso, uz nizak unos šećera, soli i rafinisanih žitarica.