Kako poboljšati komunikaciju sa voljenom osobom koja ima afaziju

Kako poboljšati komunikaciju sa voljenom osobom koja ima afaziju

Zamislite da se nađete u zemlji u kojoj ne govorite tečno lokalni jezik Čak i kada govornici maternjeg jezika govore sporo, možda ćete razumeti samo delove onoga što je rečeno. Ovo je slično onome kako se neko sa afazijom može osećati svaki dan.

Afazija je oštećenje jezika koje može uticati na sposobnost osobe da govori, razume govorni jezik, čita, piše, koristi brojeve, izvodi proračune ili koristi neverbalne gestove. To se dešava nakon povrede mozga, najčešće moždanog udara. Međutim, to takođe može biti uzrokovano traumatskom povredom mozga, tumorom mozga ili drugim incidentom koji utiče na mozak.

Simptomi afazije mogu se kretati od blagih do teških, pri čemu svaka osoba ima svoje komunikacijske slabosti. Blagi oblici afazije mogu uključivati samo povremene poteškoće u pronalaženju reči. Ali oni sa teškom afazijom mogu doživeti potpuni gubitak sposobnosti da govore ili razumeju izgovorene i pisane reči.

Jedno od najčešćih pitanja o afaziji je: „Kada će ovo biti bolje?“ Istraživanja sugerišu da se većina oporavka dešava tokom prvih četiri do šest meseci nakon povrede. Međutim, poboljšanja u komunikaciji mogu se nastaviti godinama.

Patolog govornog jezika, ili SLP, obučen za lečenje afazije i srodnih poremećaja može pomoći u oporavku. Prema Američkom udruženju za sluh govora (ASHA), klinički dokazi pokazuju da ljudi koji primaju usluge od kvalifikovanih SLP-a imaju koristi od kvaliteta i kvantiteta njihovog oporavka jezika.

Terapija se može fokusirati na vraćanje sposobnosti, strategije za kompenzaciju gubitka komunikacije ili kombinaciju oba. U svakom slučaju, glavni cilj lečenja je poboljšanje kvaliteta i efikasnosti komunikacije.

Dijagnoza afazije utiče ne samo na osobu, već i na njenu porodicu i prijatelje. Kada komunicirate sa voljenom osobom koja ima afaziju, neophodno je podesiti ih za uspeh.

Evo 10 saveta za poboljšanje komunikacije sa osobom koja ima afaziju:

  1. Nastavite da tretirate osobu sa afazijom kao zrelu odraslu osobu.
  2. Smanjite pozadinsku buku, poput radija, televizora i drugih razgovora.
  3. Smanjite vizuelne smetnje, uključujući televizor i ljude koji se kreću po prostoriji.
  4. Uverite se da imate pažnju osobe pre nego što joj se obratite.
  5. Držite poruke kratkim i jednostavnim. Govorite polako, ali prirodno. Govorenje glasnije ne povećava razumevanje.
  6. Koristite gestove, izraze lica i intonaciju glasa da pomognete osobi da razume poruku, čak i ako ne razume reči.
  7. Nemojte pretpostaviti da razumeju šta govorite. Vaša voljena osoba može klimati glavom i davati zvukove odobravanja, ali i dalje ne razumeti šta se govori.
  8. Podstičite komunikaciju i budite strpljivi.
  9. Dajte svojoj voljenoj osobi dovoljno vremena da odgovori i pokušajte da ne odgovarate umesto nje.
  10. Izbegavajte postavljanje pitanja koja zahtevaju složene odgovore.

Oporavak govora i jezika nakon dijagnoze afazije može potrajati i vežbati, pa dajte podršku svojoj voljenoj osobi i ostanite mirni i fokusirani na poboljšanje zajedničke komunikacije.