Kako novoidentifikovani biomarkeri mogu otkriti faktore rizika za sindrom iznenadne smrti odojčadi

Kako novoidentifikovani biomarkeri mogu otkriti faktore rizika za sindrom iznenadne smrti odojčadi

Istraživači sa UC San Francisco sve su bliže mogućnostima predviđanja sindroma iznenadne smrti novorođenčadi, ili SIDS.

U studiji koja se pojavila u JAMA Pediatrics, oni su identifikovali signale u metaboličkom sistemu novorođenčadi koja su umrla od SIDS-a.

Potrebno je više istraživanja, ali ovo bi jednog dana moglo pomoći u prevenciji SIDS-a.

„Ova studija sugeriše da metabolički faktori mogu igrati ključnu ulogu u SIDS-u“, rekao je Scott Oltman, MS, epidemiolog u UCSF i prvi autor studije. „Ovi obrasci mogu pomoći u identifikaciji dece sa većim rizikom, potencijalno spasavajući živote u budućnosti.“

Svake godine oko 1.300 beba mlađih od 1 godine umre od SIDS-a, a istraživači još uvek nisu sigurni šta uzrokuje ove neočekivane smrti. Ono što oni znaju je da verovatno postoji više faktora koji igraju ulogu, uključujući neadekvatnu prenatalnu negu, pušenje i upotrebu alkohola tokom trudnoće, strukturalni rasizam i zagađenje vazduha. Muške bebe imaju veću stopu SIDS-a nego devojčice.

Istraživači se okreću biologiji da bi potražili uzrok SIDS-a koji se može testirati na rođenju ili ciljati lekovima.

Istraživači u ovoj studiji znali su iz prethodnih istraživanja da bi metabolički sistem – kako tela obrađuju i skladište energiju – mogao igrati ulogu u SIDS-u. Odlučili su da pažljivije ispitaju ulogu metaboličkog sistema i uporede metaboličke podatke uzete od novorođenčadi kao deo rutinskog skrininga novorođenčadi u Kaliforniji. Uporedili su podatke o novorođenčadi koja su na kraju umrla od SIDS-a sa sličnim bebama koje su živele.

Kod 354 novorođenčadi koja su umrla od SIDS-a, otkrili su da postoje neki metabolički biomarkeri koji mogu biti povezani sa povećanim rizikom. Na primer, čini se da bebe sa nižim nivoima C-3 i povišenim nivoima C-14OH imaju veći rizik od umiranja od SIDS-a. Ovi nalazi su u skladu sa prethodnim istraživanjima koja su otkrila vezu između enzima oksidacije masnih kiselina, poput ovih, i SIDS-a.

Naučnici su takođe otkrili nekoliko drugih biomarkera za koje se činilo da – kada su povišeni – dovode do smanjenog rizika od SIDS-a.

Istraživanje je još preliminarno, a naučnici su rekli da mora biti potvrđeno u dodatnim postavkama. Dok je ova studija sprovedena koristeći evidenciju novorođenčadi koja su već umrla, autori studije su napomenuli da bi bilo idealno proučavati novorođenčad koja su trenutno živa i pratiti ih kako stare.

Iako je krajnji cilj stvaranja skrining testa za SIDS još uvek dalek, razvoj signalizira obećanje budućih otkrića u prevenciji ovog razornog sindroma.

„Ova studija je kritičan korak ka integraciji metaboličkih markera sa potencijalnim genetskim markerima i drugim faktorima rizika kako bi se bolje procenio rizik od SIDS-a kod novorođenčadi“, rekao je Oltman.

Zatim, on i njegov tim planiraju da pogledaju druge metaboličke markere i njihove genetske kolege da vide da li mogu da identifikuju još više faktora koji doprinose SIDS-u.