Sa prvim toplim danima kreće sezona cvetanja drveća, što kod osoba alergičnih na polen izaziva niz neprijatnih simptoma, kao što su kijavica, crveni, otečeni kapci, crvenilo na licu i telu, umor i iscrpljenost.
U otklanjanju tegoba pomažu lekovi antihistaminici i kortizon, ali najefikasnija je vakcina koja ublažava ili potpuno otklanja simptome alergije i alergijskog rinitisa.
Iako je proleće nekima najomraženije godišnje doba, to naravno ne znači da do maja moraju živeti u balonu.
Sa alergijom se pozabavite već sada i sigurno će vam biti bar malo lakše u narednom periodu, mi vam donosimo par korisnih saveta za sezonu alergije.
Prolećno čišćenje kuće prepustite nekom drugom. Veoma je važno da vaš dom držite čistim i urednim sa što manje alergena, ali samo čišćenje prepustite nekom drugom ko ne pati od alergija, jer čišćenje prašine i usisavanje može biti okidač za vaše simptome.
Ako pak nemate kome da prepustite čišćenje obavezno nosite masku.
Studija koja je proučavala više od šest hiljada žena otkrila je da više od dve popijene čaše vina dnevno povećavaju rizik od simptoma alergije za duplo, čak i kod žena koje na početku studije nisu patile od alergija.
Proces fermentacije tokom koga se dobija alkohol proizvodi histamin, hemikaliju koja je poznata kao okidač simptoma alergija. Posebno se klonite vina koje sadrži sulfate.
Ako imate naviku da se tuširate ujutro ukoliko ste alergični trebalo bi da promenite rutinu tokom kritičnih meseci. Važno je i da prilikom tuširanja perete i kosu jer baš kao što se alergeni skupljaju na odeći isto tako se skupljaju i u kosi.
U proleće ćete morati prati garderobu češće nego obično, lekari čak preporučuju da istu garderobu nikako ne nosite dva puta za vreme sezone alergija, jer se svi alergeni nakupe na odeći čim izađete napolje.
Isto tako veoma je važno da se presvlačite čim uđete u kuću spolja.