Ako želite da unapredite svoje performanse, bilo kognitivne ili fizičke prirode, postoji neočekivan korak koji bi trebalo da učinite pre vežbanja – posetite toalet. Ovo nije samo fraza, već su nedavna istraživanja pokazala da pražnjenje creva pre takmičenja u triatlonu može značajno poboljšati vaše rezultate.
Nedavno sprovedeno istraživanje koje je obuhvatilo 13 triatlonaca, testove kognitivnih sposobnosti kao što je Stroop test, i upotrebu laksativa magnezijum oksida, otkrilo je da su sportisti postigli merljivo bolje rezultate na testu nakon pražnjenja debelog creva. Ovo otkriće ukazuje na potencijalnu, ali nedovoljno istraženu, povezanost između stanja rektuma i kognitivnih funkcija.
Stroop test, koji se koristi za procenu kognitivne fleksibilnosti i brzine reakcije, pokazao je značajno poboljšanje rezultata nakon pražnjenja creva, naročito uz upotrebu magnezijum oksida. Ovo istraživanje takođe je identifikovalo vezu između stanja rektuma i mozga, što je posebno zanimljivo u kontekstu ranog stadijuma Parkinsonove bolesti gde se primećuje blago kognitivno oštećenje kod pacijenata sa zatvorom.
Triatlon kao sport koji zahteva visok nivo fizičke i mentalne izdržljivosti postavlja posebne zahteve na sportiste. Prethodna istraživanja su već pokazala da pražnjenje creva pre vožnje bicikla može poboljšati performanse sportista, a sada se istražuje i veza između pražnjenja creva i kognitivnih performansi.
Učesnici studije su prošli kroz tri sesije Stroop testiranja – prva bez prethodnog pražnjenja creva, druga nakon pažljive dijete i pražnjenja creva, i treća nakon uzimanja magnezijum oksida. Rezultati su pokazali da je većina sportista postigla bolje rezultate na testu nakon pražnjenja creva, a svi su videli poboljšanje kada su koristili laksative.
Iako je veličina uzorka bila ograničena, razlike u performansama između sesija sugerišu da postoji veza između pražnjenja creva i poboljšane kognicije. Istraživači veruju da ovo može biti povezano sa redistribucijom resursa u telu – kada se eliminiše materijal iz digestivnog trakta, krv i kiseonik mogu biti usmereni na druge delove tela, uključujući i mozak.
Ova studija naglašava važnost istraživanja veza između fizičkih procesa u telu i kognitivnih funkcija, a istraživači su oprezni u preporukama za upotrebu laksativa. Konačni rezultati ovog istraživanja objavljeni su u časopisu Sports Medicine and Health Science.