Jednostavan test mirisa i pamćenja mogao bi efikasno predvideti Alchajmerovu bolest

Jednostavan test mirisa i pamćenja mogao bi efikasno predvideti Alchajmerovu bolest

Nova studija sa Univerziteta Kolumbija pokazuje da kombinovanje kratkog testa mirisa sa kratkim pregledom pamćenja može predvideti pad kognitivnih sposobnosti jednako tačno kao i skupo snimanje mozga, nudeći pristupačniji i pristupačniji način za procenu rizika od Alchajmerove bolesti i drugih oblika demencije.

Studija koju je vodio Davangere P. Devanand, MD, profesor psihijatrije i neurologije i direktor gerijatrijske psihijatrije na Medicinskom centru Irving Univerziteta Kolumbija/Njujorški državni psihijatrijski institut, pruža obećavajuće dokaze da ovi jednostavni testovi mogu biti korisni u kliničkoj praksi kada u kombinaciji sa odgovarajućom stručnošću za dijagnosticiranje kasnijeg kognitivnog pada.

Istraživanje je objavljeno na mreži 10. oktobra u časopisu Alchajmerova bolest i demencija.

„Naša studija ističe praktičan i isplativ pristup za predviđanje kognitivnog pada i demencije, što bi moglo uveliko poboljšati pristup ranoj dijagnozi“, rekao je dr Devanand. „Upotrebom ovih jednostavnih testova, zdravstveni radnici mogu dobiti dodatne naznake za identifikaciju onih koji su u opasnosti, obezbeđivanje pravovremenih intervencija i povećanje učešća u kliničkim ispitivanjima.

Da bi sproveli studiju, istraživači su analizirali podatke od 647 učesnika u studiji o starenju na klinici Mejo tokom osmogodišnjeg perioda praćenja.

Rezultati su pokazali da je kombinovanje kratkog testa identifikacije mirisa (BSIT) i testa koncentracije blagoslovene memorije informacija (BIMCT) jednako efikasno u predviđanju kognitivnog pada i demencije kao i amiloidna slika, široko korišćena, ali skupa metoda.

Od učesnika, 102 je razvilo kognitivni pad, a 34 je napredovalo do demencije tokom studije.

U ustanovama primarne zdravstvene zaštite gde složenije dijagnostičke metode možda nisu dostupne, nalazi sugerišu da testovi mirisa i pamćenja nude obećavajući pristup identifikaciji pojedinaca koje treba uputiti specijalisti.

„Jedan od najuzbudljivijih aspekata ove studije je njena primena u stvarnom svetu“, rekao je dr Džefri Moter, koautor i docent kliničke psihologije (u psihijatriji) na Univerzitetu Kolumbija.

„Ovi kratki, neinvazivni testovi mogli bi se lako primeniti u primarnoj zaštiti, omogućavajući nam da identifikujemo rizične osobe bez skupih ili složenih procedura. Ovo bi moglo otvoriti vrata ranijim intervencijama i širem učešću u istraživanju prevencije Alchajmerove bolesti.“