Jedna jednostavna stvar smanjuje rizik od vraćanja u bolnicu

Jedna jednostavna stvar smanjuje rizik od vraćanja u bolnicu

Kada je u pitanju zdravlje, volimo male i jednostavne intervencije koje imaju značajan uticaj. Nova studija pokazuje da tekstualne poruke za prijavu poslate nakon hitne pomoći od tima primarne zdravstvene zaštite mogu značajno smanjiti stope ponovnog prijema u bolnicu.

Naravno, tekst ne može da dijagnostikuje ili leči zdravstvena stanja, ali izgleda da ovaj mali podsticaj pomaže otpuštenim pacijentima da odvoje trenutak da razmotre kako se njihovo zdravlje oporavlja i kako se prilagođavaju novim tretmanima.

Čini se da prateći tekstovi, poslani tokom 30 dana, igraju važnu ulogu u održavanju povezanosti pacijenata sa izvorom podrške.

„U fragmentiranom zdravstvenom okruženju, relativno jednostavne primene tehnologije mogu pomoći pacijentima da se osećaju povezanije sa svojom praksom primarne zdravstvene zaštite“, kaže Erik Bresman, internista na Medicinskom fakultetu Perelman Univerziteta u Pensilvaniji.

„Ovo je posebno važno kako se pacijenti oporavljaju od akutne bolesti, jer ih podseća da imaju medicinski dom kome se mogu obratiti za podršku.

Istraživači su uporedili više od 400 koji su dobili tekstualne poruke sa više od 1.000 koji nisu. Među grupom koja je poslata SMS-ovima, došlo je do 55 posto smanjenja verovatnoće da će morati ponovo da ostanu u bolnici u narednih mesec dana i 41 posto smanjenja šanse da će im trebati hitna pomoć bilo koje vrste tokom tih 30 dana razdoblje.

Sistem tekstualnih poruka je počeo sa tri teksta za prijavu nedeljno u prvoj nedelji, da bi se sveo na jedan tekst za prijavu u četvrtoj nedelji. Uobičajeno tekstualno pitanje je bilo „Da li danas možemo nešto da vam pomognemo?“ sa različitim datim odgovorima, kao što su „Ne osećam se dobro“ i „Treba mi pomoć sa lekovima“.

Pacijentima je takođe savetovano da po potrebi pozovu bolnicu ili hitnu pomoć, dodajući mogućnostima podrške koje su dostupne. Nakon 30 dana, poslata je konačna tekstualna poruka koja ukazuje da je program praćenja završen.

Prema istraživačima, tekstovi mogu pomoći pacijentima da se osećaju povezanije i podstaknu ih da potraže dodatnu pomoć čim zatreba – umesto da čekaju dok ne bude potrebna hitna pomoć ili ponovna hospitalizacija.

Telefonski pozivi medicinskih sestara se često koriste za praćenje ljudi koji su nedavno napustili bolnicu, ali tekstualne poruke obećavaju da će biti brže, jednostavnije, lakše za povećanje i efikasnije. I dok ovi telefonski pozivi pomažu, oni takođe dolaze sa nekim problemima koje bi sistem za razmenu tekstualnih poruka mogao da reši.

„Prema našem iskustvu, pozivi mogu biti dugotrajni, često ostaju bez odgovora i generalno se povezuju sa pacijentima samo jednom, rano u toku njihovog oporavka“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

Istraživači se nadaju da će uspeh suđenja – više od 80 procenata pacijenata je odgovorilo na barem jednu uvodnu tekstualnu poruku – dovesti do toga da se ono usvoji i širi.

„Nadamo se da će se sve ovo nadovezati na uvođenje više aplikacija digitalne medicine koje premošćuju praznine u nezi i nude pacijentima lakše puteve da se povežu sa svojim timom primarne zdravstvene zaštite“, kaže Bresman.