Jedinjenje iz maslina daje obećavajuće rezultate u lečenju gojaznosti i dijabetesa

Jedinjenje iz maslina daje obećavajuće rezultate u lečenju gojaznosti i dijabetesa

Nove studije na miševima ukazuju da bi elenolna kiselina, prirodno jedinjenje prisutno u maslinama, mogla imati pozitivan uticaj na regulaciju šećera u krvi i smanjenje telesne težine. Ovo istraživanje nagoveštava mogućnost razvoja bezbednih i pristupačnih prirodnih proizvoda za kontrolu gojaznosti i dijabetesa tipa 2 kod ljudi.

Istraživači su primetili da su miševi koji su bili gojazni i imali dijabetes, a koji su oralno uzimali elenolnu kiselinu, pokazali značajno smanjenje telesne težine i bolju kontrolu nivoa šećera u krvi nakon samo jedne nedelje tretmana. Efekat smanjenja glukoze bio je sličan efektu injekcije leka liraglutida za dijabetes, i čak bolji od metformina, jednog od najčešće korišćenih oralnih lekova za dijabetes tipa 2.

Dr. Dongmin Liu, vođa istraživačkog tima sa Odseka za ljudsku ishranu, hranu i vežbanje na Virginia Tech, ističe da su modifikacije načina života i javnozdravstvene mere imale ograničen uticaj na globalni porast gojaznosti, koji je jedan od glavnih faktora rizika za dijabetes tipa 2. Cilj istraživača bio je razviti sigurnije, jeftinije i efikasnije terapije koje bi sprečile razvoj metaboličkih poremećaja i dijabetesa tipa 2.

Hana Alkhalidi, doktor nauka i član Liuovog istraživačkog tima na Virginia Tech-u, predstavila je rezultate istraživanja na NUTRITION 2024 kongresu, koji je održan u Čikagu krajem juna.

Tim istraživača fokusirao se na identifikaciju bioaktivnih jedinjenja iz prirodnih izvora koja bi mogla pomoći u upravljanju dijabetesom. Otkrili su da elenolna kiselina, prisutna u zrelim maslinama i ekstra devičanskom maslinovom ulju, može podstaći oslobađanje metaboličkih hormona u crevima. Nakon razlaganja oleuropeina, prekursora elenolne kiseline, istraživači su uspeli da proizvedu elenolnu kiselinu na efikasniji način nego ekstrakcijom iz samih maslina.

Testiranja ovog jedinjenja na gojaznim miševima sa dijabetesom pokazala su značajna poboljšanja u njihovom metaboličkom zdravlju nakon četiri do pet nedelja tretmana. Miševi koji su uzimali oralnu elenolnu kiselinu imali su smanjenje telesne težine od 10,7%, dok su njihovi nivoi šećera u krvi i osetljivost na insulin bili slični zdravim, mršavim miševima.

Osim toga, elenolna kiselina je značajno smanjila unos hrane i podstakla gubitak težine, što je povezano sa povećanim nivoima PII i GLP-1 hormona u cirkulaciji, kao i smanjenjem peptida povezanog sa agouti u hipotalamusu. Ovo je važno jer peptid povezan sa Agouti može povećati ishranu i telesnu težinu ako je prekomerno izražen.

Generalno, studija je pokazala da elenolna kiselina iz maslina može imati pozitivne efekte na oslobađanje hormona i metaboličko zdravlje, posebno kod gojaznih i dijabetičkih osoba. Ovo jedinjenje deluje na način koji podseća na fiziološke procese tokom ishrane, što direktno utiče na lučenje metaboličkih hormona u crevima, pomažući tako u regulisanju metabolizma i energetskog balansa.

Istraživači ističu da koncentracija elenolne kiseline u maslinovom ulju ili samim maslinama nije dovoljno visoka da bi se postigli efekti primećeni u njihovom istraživanju. Trenutno rade na razumevanju kako se ovo jedinjenje metabolizuje i izlučuje iz tela, kako bi bolje razumeli njegovu bezbednost za buduće kliničke studije.