Jedenje ribe, a ne omega-3 suplemenata tokom trudnoće povezano je sa manjom verovatnoćom dijagnoze autizma

Jedenje ribe, a ne omega-3 suplemenata tokom trudnoće povezano je sa manjom verovatnoćom dijagnoze autizma

Konzumiranje bilo koje količine ribe tokom trudnoće povezano je sa oko 20% manjom verovatnoćom dijagnoze poremećaja iz spektra autizma (ASD), posebno kod ženki, i blagim smanjenjem osobina povezanih sa autizmom kod potomaka, prema novoj studiji.

Međutim, istraživači nisu pronašli istu povezanost sa suplementima koji sadrže omega-3 masne kiseline.

Riba je važan izvor omega-3 masnih kiselina, esencijalne hranljive materije tokom trudnoće za podršku zdravlju majke i neurorazvoj deteta. Nedavna analiza podataka ECHO kohorte otkrila je da je oko 25% trudnica izjavilo da nikada nije jelo ribu ili je jelo manje od jednom mesečno tokom trudnoće. Još manje učesnika je prijavilo da uzima suplemente omega-3 ribljeg ulja.

Istraživači iz ECHO kohorte želeli su da vide da li mala konzumacija ribe i upotreba suplemenata omega-3 tokom trudnoće može biti povezana sa pojavom dijagnoze autizma ili osobinama autizma koje su prijavili roditelji.

„Naša studija doprinosi rastućem broju dokaza koji pokazuju ulogu koju prenatalna ishrana može da igra u ishodima vezanim za autizam kod potomaka“, rekla je istraživačica ECHO kohorte Emili Oken, MD, MPH, sa Harvardske medicinske škole.

Dr Oken je rekao da nalazi podvlače potrebu za boljim javnozdravstvenim porukama o smernicama za konzumaciju ribe za trudnice, s obzirom na nizak unos ribe u SAD i rastuću dijagnozu autizma.

Rad je objavljen u The American Journal of Clinical Nutrition.

Istraživači su analizirali podatke od oko 4.000 učesnika, ispitujući odnose između unosa ribe, upotrebe suplemenata i neurorazvojnih ishoda povezanih sa autizmom.

Potrošnja ribe i upotreba suplemenata omega-3 mereni su informacijama o ishrani koje su prijavili učesnici. Potrošnja ribe učesnika je kategorizovana kao manje od jednom mesečno, više od jednom mesečno, ali manje od nedeljno, nedeljno i dve ili više porcija nedeljno. Oko 20% odraslih učesnika izjavilo je da ne konzumira ribu, a većina je izjavila da ne koristi dodatke omega-3 ili ribljeg ulja.

Istraživači su zatim pogledali odnos između majčinog unosa ribe i upotrebe dodataka omega-3 ribljeg ulja tokom trudnoće i pojave autizma koji su dijagnostikovali kliničari i osobina autizma koje su prijavili roditelji. Ove osobine su merene korišćenjem Skale društvenog odgovora (SRS), široko korišćene ankete koju su popunili roditelji ili staratelji. Viši rezultati na SRS ukazuju na prisustvo više ponašanja povezanih sa autizmom.

Konzumiranje ribe tokom trudnoće bilo je povezano sa manjom verovatnoćom da će potomci imati dijagnozu autizma i blagim smanjenjem ukupnih SRS rezultata u poređenju sa nehranom ribe. Ovi rezultati su bili dosledni na svim nivoima potrošnje ribe, od „bilo koje“ količine ili „manje od jednom nedeljno“ do „više od dva puta nedeljno“. Nisu pronađene značajne veze između dodataka omega-3 ribljeg ulja i dijagnoze autizma u poređenju sa neupotrebom.

Stručnjaci preporučuju da ljudi konzumiraju dodatne omega-3 masne kiseline tokom trudnoće. Prenatalni unos ribe je ključni izvor omega-3 masnih kiselina koje su ključne za razvoj mozga fetusa. Međutim, suplementacija ribe i omega-3 masnih kiselina u SAD je mala.

„Ova studija pruža još više dokaza o bezbednosti i prednostima redovne konzumacije ribe tokom trudnoće“, rekao je dr Oken. „Druge dokazane prednosti uključuju manji rizik od prevremenog porođaja i poboljšani kognitivni razvoj.“