Izvršena prva transplantacija jetre uz pomoć robota u SAD

Izvršena prva transplantacija jetre uz pomoć robota u SAD

Hirurški tim sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Vašingtonu uspešno je izveo prvu transplantaciju cele jetre uz pomoć robota u SAD – a pacijent je dobio dozvolu da se vrati na teren za golf samo mesec dana kasnije.

Operacija je obavljena u maju u Barns-jevrejskoj bolnici, a pacijent – muškarac u 60-im godinama sa rakom jetre i cirozom zbog infekcije hepatitisom C – brzo se oporavio, prema njegovim lekarima.

„Pokušavamo da maksimalno iskoristimo sve tehnologije koje moramo da budemo bezbedni i da uradimo ono što je najbolje za pacijente“, rekla je dr Marija Majela Dojl, direktorka VUSM-ovog programa za transplantaciju jetre. „Ovo je ogromna inovacija u transplantaciji jetre — nešto što se zaista nije promenilo mnogo godina.

Tokom robotskih operacija, hirurg koristi kontrole nalik džojstiku za upravljanje robotskim rukama opremljenim hirurškim alatima koji omogućavaju izuzetno precizne pokrete. Ovo se dešava na obližnjoj konzoli, dok drugi medicinski radnici ostaju pored pacijentovog kreveta.

Prethodne robotske transplantacije jetre uključivale su transplantaciju delimičnih jetre od živih donora ili izvođenje dela operacije robotski, a ostatak tradicionalno. Tim za robotsku hirurgiju u VUSM-u je, na primer, izveo prethodne operacije u kojima su robotski uklonili obolelu jetru, a zatim napravili malo veći rez za implantaciju donirane jetre bez robota.

„Ovo je bio prvi put da smo oba dela radili zajedno“, rekao je dr Adil Kan, hirurg za transplantaciju i vođa tima koji je izveo operaciju.

Primalac jetre je dobio dozvolu da nastavi sa vežbama samo mesec dana nakon procedure, kada je većini pacijenata koji se oporavljaju od otvorene transplantacije jetre potrebno dvostruko ili trostruko to vreme pre nego što se osećaju dovoljno dobro da preduzmu bilo kakvu fizičku aktivnost.

„Da neko dođe za samo mesec dana nakon transplantacije jetre i njegova jedina briga je da želi da se vrati golfu i plivanju, onda mislim da to govori samo za sebe da ovo definitivno pomaže u oporavku“, rekao je Kan. .

Tradicionalna transplantacija jetre obično uključuje hirurga koji pravi veliki horizontalni rez, između 12 i 16 inča, neposredno ispod grudnog koša, kao i vertikalni rez koji je oko 3-4 inča, rekao je Khan. Stepen do kojeg se veličina reza može smanjiti je ograničena veličinom jetre — najvećeg čvrstog unutrašnjeg organa u telu.

Rez za ovu robotsku operaciju bio je duž srednje linije pacijenta i izbegavao je presecanje bilo kog trbušnog mišića. Hirurzi koji su uključeni rekli su da je dugačak samo oko 6 do 7 inča.

Transplantacija jetre se tradicionalno smatra maksimalno invazivnom procedurom“, rekao je Kan. „Rez je prilično veliki koliko god da bude. I često veliki deo oporavka zavisi od bola od reza, tako da vam robotski omogućava da rez učinite mnogo manjim.“

Tim za robotsku hirurgiju počeo je pre oko pet godina sa sličnim operacijama bubrega; započeli su tako što su robotskim putem uklonili organ od živih donora, a zatim su napredovali do završetka robotske transplantacije bubrega.

„Veoma smo zadovoljni rezultatima koje smo videli“, rekao je Kan. „Imamo mnogo centara širom zemlje koji su došli da posmatraju operacije sa nama i da im pomognemo da naprave sopstvene robotske programe i da ih pokrenu.

„I takođe radimo brojne operacije bez transplantacije koje se odnose na jetru i pankreas i bubreg; sve više i više takvih operacija radimo i robotski“, rekao je on. „Dakle, poboljšanje u jednoj oblasti nam je definitivno pomoglo u svim oblastima i omogućilo nam da rastemo gde možemo ponuditi mnogo više usluga na manje invazivan način našim pacijentima – ne samo u Misuriju već i šire.“