Iznenadni bol u grudima: Šta je angina pektoris

Iznenadni bol u grudima: Šta je angina pektoris

Taj osećaj bola u grudima može biti hitna medicinska pomoć, ali može biti i angina pektoris, ili „stabilna angina“ – simptom koronarne bolesti srca koji se može lečiti lekovima.

Angina može biti stabilna, nestabilna, varijantna ili refraktorna, tako da je važno da ljudi koji imaju bol u grudima odu kod lekara kako bi utvrdili šta treba da se uradi.

„Ispostavilo se da postoji mnogo različitih vrsta bola u grudima. U stvari, skoro sve u grudima može da boli na ovaj ili onaj način. Neki od uzroka nisu ništa drugo do manja neprijatnost. Neki od njih su prilično ozbiljan, čak i opasan po život“, rekao je dr Alan Grin nedavno o stabilnoj angini, napominjući da bol u grudima može biti uzrokovan svime, od astme do krvnog ugruška u plućima.

Prema Američkom udruženju za srce (AHA), stabilna angina se obično dešava zbog sužavanja ili začepljenja arterija koje ne obezbeđuju srčanom mišiću krv koja mu je potrebna.

To je najčešći tip angine i ima redovan obrazac, prema Nacionalnoj medicinskoj biblioteci SAD (NLM).

Nasuprot tome, nestabilna angina može biti znak neposrednog srčanog udara. U ovom slučaju, bol ne prati obrazac ili prestaje odmorom i lekovima, prema NLM-u.

Varijanta angine se dešava kada je neko u mirovanju i može se lečiti lekovima, navodi NLM. Osoba sa refraktornom anginom može imati česte simptome uprkos promenama načina života i lekovima, prema klinici Mejo.

Koronarna bolest srca je iza angine. To stanje je zbog smanjenog protoka krvi zbog rasta plaka od voštanog holesterola koji se lepi za zidove koronarnih arterija, prema AHA.

Arterije se vremenom mogu suziti ili začepiti ugrušak ako plak pukne i iznenada se odlomi.

Angina se može osećati drugačije za muškarce nego za žene. Neki simptomi uključuju osećaj stiskanja ili bol u centru grudnog koša ili nelagodnost u vratu, vilici, ramenu, leđima ili ruci, prema AHA.

Angina može izazvati osećaj bola u grudima i utrnulost ruku, prema Teksaškom institutu za srce u Hjustonu. Bol se može širiti.

Umesto toga, žene mogu imati mučninu, povraćanje, bol u stomaku ili osećaj bez daha, napominje AHA. To je zato što je veća verovatnoća da imaju mikrovaskularnu bolest u malim arterijama.

Okidači mogu uključivati vežbanje, emocionalni stres, teške obroke, pušenje i veoma visoke ili niske temperature, prema AHA.

Angina se smatra stabilnom ako učestalost, dužina i reagovanje na lekove ostanu isti dva meseca, saopštila je klinika Mejo.

Još alarmantniji je novi bol u grudima ili promena obrasca. Ovo može signalizirati nestabilnu anginu sa simptomima koji uključuju pogoršanje bolova koji mogu trajati duže ili se ne ublažavaju odmorom ili lekovima, prema klinici Maio.

Neko ko iskusi ovo treba odmah da potraži medicinsku pomoć.

Lečenje može uključivati promene načina života, lekove i operaciju.

Odmor i lek nitroglicerin, koji opušta arterije i povećava snabdevanje krvlju, mogu ublažiti bol u grudima, prema AHA.

Beta blokatori i blokatori kalcijumskih kanala pomažu u smanjenju opterećenja srca, dok inhibitori enzima koji konvertuje angiotenzin (ACE) i blokatori receptora angiotenzina II snižavaju krvni pritisak, prema AHA.

Statini se mogu koristiti za lečenje visokog nivoa holesterola. Takođe se mogu propisati lekovi protiv zgrušavanja, kao što je aspirin.

Lek protiv angine pektoris koji se zove ranolazin takođe može pomoći, prema klinici Maio.

Hirurške opcije su angioplastika i stentiranje, što uključuje proširenje arterije balonom, a zatim umetanje metalne cevi da bi je ostala otvorena, prema klinici Mejo.

Studija objavljena nedavno u časopisu Circulation, otkrila je da je ukupan rizik od smrti sličan za jednostavnu anginu, bilo da lečenje uključuje operaciju ili lekove i intervencije u načinu života.

„Ako pacijent sa blagom anginom koju kontroliše medicinska terapija želi da se ova suženja [arterija] ‘poprave’, što neki pacijenti rade, veoma je razumno nastaviti i to učiniti jer neće biti povređeni“, vodeći istraživač dr. Džudit Hohman, direktorka Centra za kardiovaskularna klinička istraživanja na Medicinskom fakultetu NIU Grossman u Njujorku, rekla je kada je studija objavljena.

„Isto važi i za konzervativnu strategiju“, dodao je Hohman. „Postoji mnogo pacijenata koji jednostavno ne žele invazivne procedure.“

Lečenje nestabilne angine može uključivati angioplastiku i stentiranje ili operaciju premosnice koronarne arterije, prema AHA.

Poslednja operacija zaobilazi blokiranu arteriju korišćenjem komada zdravog krvnog suda iz drugog dela tela, prema Johns Hopkins Medicine. Mogu se koristiti i tradicionalne operacije na otvorenom srcu ili manje invazivne metode.

Johns Hopkins Medicine preporučuje održavanje zdravog načina života kako bi se sprečili simptomi angine.

Promene u načinu života mogu uključivati zdravu ishranu, sa ograničenim unosom šećera, soli i zasićenih masti.

Vežbajte koristeći bezbedni plan koji ste razvili sa svojim lekarom, izgubite višak kilograma i prestanite da pušite, predlaže Klinika Mejo.

Upravljajte medicinskim stanjima kao što su dijabetes, visok krvni pritisak i visok holesterol, preporučuje Klinika Mejo. Ovo uključuje uzimanje lekova kako je propisano, napominje Johns Hopkins Medicine.

Upravljajte stresom i radite na zdravoj težini, predlaže Džons Hopkins.