Izloženost zagađenju vazduha u ranoj trudnoći povećava rizik od gestacionog dijabetesa

Izloženost zagađenju vazduha u ranoj trudnoći povećava rizik od gestacionog dijabetesa

Izloženost zagađenju vazduha u ranoj trudnoći – pa čak i neposredno pre začeća – povećava rizik kod žene od razvoja gestacionog dijabetesa, prema novoj studiji USC objavljenoj u The Lancet Regional Health-Americas.

Gestacijski dijabetes obično nestaje nakon porođaja, ali može izazvati probleme tokom trudnoće. Za majku, povećava rizik od visokog krvnog pritiska i preeklampsije. Za bebu, to može dovesti do veće porođajne težine, veće šanse za porođaj carskim rezom i većeg rizika od gojaznosti u budućnosti.

„Zanimljivo je da smo otkrili da rizik od gestacionog dijabetesa nije povezan sa dugotrajnom izloženošću zagađenju vazduha, već je bio povezan sa zagađenjem vazduha u relativno kratkom, ali kritičnom perikoncepcionom periodu, od pet nedelja pre do pet nedelja nakon začeća“, rekao je prvi autor Zhongzheng. Jason“ Niu, postdoktorski saradnik iz nauke o populaciji i javnom zdravlju na Medicinskoj školi Keck USC.

„Tokom menstrualnog ciklusa, pripremajući se za trudnoću, žensko telo prolazi kroz značajne fiziološke promene, posebno u načinu na koji rukuje glukozom da bi podržao rast fetusa. Ovaj dinamični period metaboličke adaptacije može povećati podložnost majke uvredama iz okoline.“

Za studiju, istraživači su privukli 617 učesnika iz studije o riziku za majku i razvoj od ekoloških i društvenih stresova (MADRES), tekuće prospektivne kohortne studije o trudnoći osnovane 2015. Učesnici, uglavnom Hispanoamerikanci, bili su pacijenti u kliničkim ustanovama koje služe populaciji sa niskim prihodima. u Los Anđelesu.

Niu i njegove kolege su povezivali adrese stanovanja sa podacima EPA o kvalitetu ambijentalnog vazduha. Specifični zagađivači na listi za praćenje bili su oni koji se obično povezuju sa saobraćajem: zagađivači sitnih čestica PM2,5 i PM10, kao i azot-dioksid i ozon.

Od 617 učesnika, 60 je razvilo gestacijski dijabetes. Studija je otkrila da je izloženost zagađivačima vazduha tokom kritičnog perioda perikoncepcije povezana sa povećanim rizikom od gestacionog dijabetesa, za 5,7% za PM2,5, 8,9% za PM10 i 15% za azot-dioksid.

Istraživači su takođe otkrili da je povezanost između zagađenja vazduha i gestacionog dijabetesa bila izraženija među učesnicima studije koji su iskusili prenatalnu depresiju. Čini se da prenatalna depresija, koja je već zabrinuta zbog svog potencijalnog uticaja na majku i dete, pojačava efekte izloženosti zagađenju vazduha.

„Naše istraživanje pokazuje da su žene sa simptomima prenatalne depresije još podložnije štetnim efektima zagađenja vazduha“, rekao je viši autor Shohreh Farzan, vanredni profesor nauka o populaciji i javnom zdravlju na Medicinskom fakultetu Keck. „Ovo naglašava važnost razvoja holističkijih pristupa zdravstvenoj zaštiti koji uzimaju u obzir i mentalne faktore i faktore životne sredine tokom trudnoće. Rješavanje prenatalne depresije ne samo da koristi mentalnom zdravlju majke, već može i ublažiti rizike po životnu sredinu kao što je zagađenje vazduha.“

Mehanizam koji povezuje zagađenje ambijentalnog vazduha i gestacijski dijabetes ostaje nejasan, kažu istraživači, ali za to bi mogla biti kriva međuigra između poremećenog metabolizma glukoze, upale i hormonalnih promena. Prenatalna depresija, sa poremećenim imunološkim i hormonalnim funkcijama, mogla bi pogoršati slučaj.

Jedna teorija je da izloženost zagađenju vazduha izaziva oksidativni stres u respiratornom traktu, rekao je Farzan, što dovodi do hronične upale u celom telu, sa iscrpljenom antioksidativnom odbranom tokom vremena. Ovo remeti signalne puteve insulina i ograničava ćelije koje troše glukozu od zdravog unosa cirkulišuće glukoze.

„Sumnjamo da bi zagađenje vazduha, posebno za izlaganje u definisanom periodu od osam nedelja od poslednje menstruacije do prvih nekoliko nedelja trudnoće, moglo da poremeti fiziološke adaptacije tokom rane trudnoće koje mogu da predisponiraju trudnice na povećan rizik od gestacionog dijabetesa“, rekao je Farzan.

„Iako su ukupni nivoi zagađenja vazduha uočeni u studiji bili u okvirima smernica, ovi nivoi i dalje predstavljaju značajne zdravstvene rizike. Ovo naglašava potrebu da se ponovo proceni adekvatnost postojećih standarda kvaliteta vazduha kako bi se obezbedilo dobrobit trudnica i njihovih nerođenih deca.“