Veća izloženost zagađenju vazduha finim česticama (PM 2,5) tokom detinjstva bila je povezana sa nižom ekonomskom zaradom u odraslom dobu u novoj studiji sa Harvarda T.H. Chan School of Public Health, Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences, i Evropski univerzitet u Rimu. Asocijacija je bila najizraženija na srednjem zapadu i jugu SAD.
„Ova studija čini veliki korak ka popunjavanju jaza u znanju o ključnoj vezi između faktora životne sredine i dugoročnih ekonomskih ishoda“, rekla je autorka dopisnica Frančeska Dominiči, profesor biostatistike, stanovništva i podataka Klarensa Džejmla Gembla na Harvard Chan School i direktor fakulteta Harvardske inicijative za nauku o podacima.
„Nalazi sugerišu da zagađenje vazduha može imati trajne uticaje izvan zdravstvenih efekata – i da ti uticaji variraju u zavisnosti od regiona i stanovništva.“
Studija je objavljena 9. septembra u časopisu The Proceedings of the National Academi of Sciences.
Studija se nadovezuje na prethodna istraživanja odnosa između izloženosti PM 2,5 i ekonomskih mogućnosti korišćenjem detaljnijih podataka, kao i najsavremenijih metoda kauzalnog zaključivanja kako bi se prilagodili socioekonomskim i demografskim zbunjujućim faktorima.
Istraživači su analizirali podatke o izloženosti PM 2,5 i ekonomskim zaradama iz 86% svih popisnih trakta u SAD-male statističke podele okruga-od 1980. do 2010. Fokusirali su se na ljude rođene od 1978-83, posmatrajući njihove prosečne zarade u 22. 15 kada su imali između 31–37 godina. Da bi izmerili ekonomsku mobilnost, koristili su statistiku nazvanu apsolutna uzlazna mobilnost (AUM), koja je definisana kao srednji rang prihoda u odraslom dobu dece rođene u porodicama u 25. percentilu distribucije nacionalnog dohotka.
Studija je otkrila da što je veća izloženost osobe u detinjstvu PM 2,5, to je manja njena zarada u odraslom dobu. Širom zemlje, u proseku, povećanje izloženosti PM 2,5 za jedan mikrogram po kubnom metru (μg/m 3 ) 1982. bilo je povezano sa 1,146% nižim AUM u 2015. Studija je takođe otkrila da je izloženost PM 2,5 imala ogroman uticaj na AUM u određenim regionima SAD, posebno na srednjem zapadu i jugu.
„Naši nalazi naglašavaju neophodnost primene strogih standarda kvaliteta vazduha na nacionalnom nivou“, rekao je ko-vodeći autor Luca Merlo, istraživač na Evropskom univerzitetu u Rimu. „Oni takođe ukazuju na neophodnost intervencija prilagođenih lokalnim potrebama za ublažavanje zagađenja vazduha i integrisanih politika koje se bave ekološkim i ekonomskim nejednakostima.“