Izlaganje sunčevom UV zračenju može imati pozitivan efekat na plodnost kod žena starosti 30-40 godina

Izlaganje sunčevom UV zračenju može imati pozitivan efekat na plodnost kod žena starosti 30-40 godina

Istraživački tim sa Univerziteta u Tel Avivu i Medicinskog centra Šeba u Tel Hašomeru sproveo je istraživanje sezonskih fluktuacija nivoa AMH (anti-Mullerian hormona). Njihova pionirska studija otkrila je da tokom leta žene u kasnom reproduktivnom dobu — između 30 i 40 godina — doživljavaju povećano lučenje hormona iz jajnika.

Pretpostavlja se da se ovaj fenomen pripisuje povećanom izlaganju ultraljubičastom (UV) zračenju sunca. Istraživanje je vodio prof. Carmit Levi sa Odeljenja za humanu genetiku i biohemiju u timskom radu dr. student Roma Parikh i prof. Iftach Gepner sa Fakulteta javnog zdravlja, svi sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tel Avivu i dr Ruth Percik sa Instituta za endokrinologiju Medicinskog centra Sheba.

Rezultati studije objavljeni su u časopisu Steroidi.

„Jajnici luče antimilerov hormon, a njegov nivo u krvotoku je povezan sa funkcijom jajnika“, objašnjava dr Percik. „Dok je nivo hormona specifičan za pojedinačnu ženu u datom trenutku i ne daje definitivnu procenu statusa njene plodnosti, procena njegove vrednosti, trenda i poređenje sa starosnom grupom je najbolji pokazatelj plodnosti koji imamo.“

„Iz tog razloga, svaka žena koja želi da zatrudni ili pokušava, šalje se na AMH test. U Izraelu, svi ovi testovi se upućuju u centralnu laboratoriju u Sabi. Naša istraživačka grupa je istraživala sezonsku varijabilnost AMH testova. kako bi se procenilo kako jajnici reaguju na UV zračenje.“

Istraživači su uporedili rezultate AMH 2.235 izraelskih žena sa zabeleženim nivoima UV zračenja. Za mlađe žene starosti 20-29 godina, nije pronađena statistička veza između izloženosti UV zračenju i nivoa AMH. S druge strane, među starijim plodnim ženama od 30 do 40 godina, pojavio se statistički značajan sezonski obrazac: ove žene, čije su rezerve jajnih ćelija u opadanju, pozitivno su reagovale na izlaganje suncu.

„Na osnovu naših prethodnih studija, možemo da potvrdimo da izlaganje suncu povećava metabolizam, seksualni apetit i ponašanje, i, barem na životinjskim modelima, povećava jajnike i produžava period estrusa“, ​​objašnjava prof. Levi. „Ovo je preliminarna, pionirska ljudska epidemiološka studija, i moramo biti oprezni u zaključivanju o uzročno-posledičnoj vezi između plodnosti kod žena i izloženosti UV zračenju. Ljudi nisu isti kao miševi.“

„Međutim, i mi smo životinje; naša priroda bez dlake čini nas još osetljivijim na sunčevo zračenje. Naše istraživanje sugeriše da je ženski reproduktivni sistem zaista plodniji tokom leta, ali još uvek nemamo informacije o mehanizmu ili stvarnim stopama uspeha. “

Posebno je interesantno odsustvo ovog efekta kod mlađih žena u 20-im godinama. Prema dr Perciku, ovo se može pripisati velikoj rezervi jaja koja se nalazi kod mladih žena. „Na osnovu mog tumačenja nalaza, ženama na početku reproduktivnog doba manje su potrebni sunčevi signali, koji utiču na hormonske puteve koji još uvek nisu dovoljno proučeni. Manje su pod uticajem ili zavise od prirodnih sila. u kontekstu plodnosti. Nasuprot tome, starijim jajnicima su potrebni optimalni faktori životne sredine da bi funkcionisali.“

„U stvari, ovaj efekat je bio još izraženiji kod žena od 35 i više godina. Naravno, postoje upozorenja: izlaganje sunčevom UV zračenju uvek treba da bude umereno, a potrebna su dalja istraživanja kako bi se utvrdilo da li je takva izloženost zaista pomaže plodnosti i koliko je izlaganja potrebno.“