Istraživanje upotrebe lekova za dijabetes za lečenje metastatskog raka prostate

Istraživanje upotrebe lekova za dijabetes za lečenje metastatskog raka prostate

Pacijenti sa lokalizovanim rakom prostate imaju dobre šanse za preživljavanje, ali stope mortaliteta među onima sa uznapredovalim, metastatskim oblicima stanja ostaju visoke. Do sada, precizan mehanizam širenja tumora nije u potpunosti objašnjen.

Ali međunarodni istraživački tim na čelu sa MedUni Vienna uspeo je da dekodira osnovni put ćelijskog signala i sproveo istraživanje koristeći uobičajeni lek za dijabetes koji bi mogao da pruži novu opciju lečenja. Studija je upravo objavljena u časopisu Molecular Cancer.

Koristeći složeni model miša, istraživački tim pod vođstvom Lukasa Kennera (MedUni Vienna Department of Patologi, Department of Laboratori Animal Patologi at Vetmeduni Vienna) ispitao je ćelije raka prostate i identifikovao ključne faktore u regulaciji rasta tumorskih ćelija i način na koji one stupaju u interakciju sa jedan drugog. Transduktor proteinskog signala i aktivator transkripcije 3 (STAT3) igra vodeću ulogu—njegova aktivacija drugim proteinom koji se zove interleukin 6 (IL6) je već neko vreme u fokusu istraživača raka u vezi sa progresijom tumora.

„Zanimljivo, naša studija je po prvi put pokazala da trajna aktivacija STAT3 sprečava razvoj raka prostate kao i razvoj i širenje metastaza. Nasuprot tome, otkrili smo da gubitak signalnog puta između STAT3 i IL6 u prostati može dovode do masivnog rasta tumora i metastaza, što značajno povećava agresivnost raka i stopu mortaliteta“, objasnio je glavni istraživač Lukas Kenner, sumirajući ključne nalaze.

Tokom studije, istraživači su takođe otkrili da aktivacija STAT3 u prostati dovodi do povećanja nivoa ćelijskih komponenti (LKB1/pAMPK) koje su odgovorne za regulaciju metabolizma glukoze i povezane su sa dijabetes melitusom tipa 2. Proteini LKB1/pAMPK blokiraju određene molekule raka (mTOR i CREB) i kao rezultat takođe zaustavljaju rast tumora.

„U svetlu ovog nalaza, koristili smo uobičajeni lek za dijabetes u našem istraživanju“, rekao je Kenner. Kenner i njegov tim otkrili su da aktivni sastojak metformin, koji se koristi u lečenju dijabetesa tipa 2 za regulisanje nivoa glukoze, može značajno usporiti napredovanje STAT3-pozitivnog karcinoma prostate, stanja sa metabolizmom koji je veoma sličan tipu 2. dijabetesa.

„Pošto je metformin već dostupan, rezultati našeg istraživanja mogli bi biti korisni u razvoju novih opcija lečenja za pacijente sa STAT3 pozitivnim karcinomom prostate u doglednoj budućnosti“, istakao je Kener, očekujući dalja istraživanja novootkrivenog pristupa.

Rak prostate je najčešći tip raka kod muškaraca u Austriji od 1994. godine, a sledi rak pluća (Statistika Austrija, 2022). U 2019. godini zabeleženo je 6.039 novih slučajeva i 1.352 smrti od raka prostate. U velikoj većini slučajeva, tumori u prostati ostaju lokalizovani, što znači da se mogu efikasno lečiti. Međutim, oko 20% pacijenata razvije metastatski rak prostate, koji je još uvek neizlečiv. Maligni tumori prostate su drugi najčešći uzrok smrti od raka kod muškaraca širom sveta (posle raka pluća).