Istočni konjski encefalitis (EEE) je bolest koju prenose komarci i koja može izazvati ozbiljnu temperaturu, napade, gastrointestinalne probleme i promene u ponašanju. Otprilike trećina slučajeva EEE je smrtonosna, a oni koji se oporave obično imaju dugotrajne neurološke probleme.
Smatra se retkim u Sjedinjenim Državama, EEE je u porastu, sa četiri slučaja nedavno prijavljenih u Masačusetsu.
Klimatske promene su važan pokretač bolesti koje prenose komarci. Toplija, vlažnija leta na severoistoku SAD znači da su uslovi povoljni za komarce koji prenose štetne bolesti na ljude. Osim toga, sezona rizika od bolesti koje prenose komarci postaje sve duža, pri čemu se toplije vreme dešava ranije i traje kasnije tokom godine.
Stručnjaci sa Univerziteta u Albaniju Aleksandar Ciota i Oliver Tim razgovaraju o porastu bolesti koje prenose komarci, uključujući kako klimatske promene oblikuju broj komaraca i rizik od bolesti, kao i preporuke o tome kako se zaštititi od bolesti koje prenose komarci.
Aleksandar Ciota je vanredni profesor na Odseku za biomedicinske nauke na UAlbanijevom koledžu integrisanih zdravstvenih nauka. On takođe rukovodi laboratorijom za arboviruse u Centru Vadsvort, koja obavlja klinička ispitivanja, nadzor i istraživanje bolesti koje prenose komarci, uključujući istočni konjski encefalitis, virus Zapadnog Nila, virus denga i Zika virus, između ostalih.
Ove studije unapređuju naše razumevanje faktora koji oblikuju prenos bolesti koje prenose komarci, sa ciljem da se informišu o novim intervencijama javnog zdravlja protiv ovih bolesti.
„Kako klimatske varijacije utiču na različite patogene koje prenose komarci zavisi od jedinstvenih ekoloških karakteristika svakog patogena i njegovih primarnih vektora komaraca“, kaže Ciota.
„Dok su obrasci padavina promenljivi i mogu imati različite efekte na populacije komaraca, konzistentna regionalna povećanja temperature generalno povećavaju trajanje, intenzitet i distribuciju aktivnosti virusa koji prenose komarci.
„I pojavu komaraca u proleće i prestanak aktivnosti u jesen izazivaju uticaji okoline, pre svega temperatura, tako da će zagrevanje generalno odgovarati dužim sezonama komaraca.
„Unutar sezone prenosa, rastuće temperature takođe povećavaju broj i rasprostranjenost komaraca. To je zato što se komarci brže razvijaju na toplijim temperaturama. Više temperature su takođe povezane sa većom verovatnoćom prenošenja virusa jer toplota uzrokuje da se virusi repliciraju brže i na višim nivoima.
„Pošto ovi virusi često mutiraju, to bi takođe moglo doprineti pojavi novih varijanti bolesti sa izmenjenom virulentnošću i prenosivosti.“
Oliver Tim je vanredni profesor na Odeljenju za atmosferske nauke i nauke o životnoj sredini UAlbanija. Timovo istraživanje istražuje buduće klimatske projekcije i kako će ove promene uticati na uslove životne sredine na regionalnom nivou.
Tim je posebno zainteresovan za to kako će klimatske promene uticati na javno zdravlje na severoistoku SAD. Bolesti koje se prenose vektorima su jedinstveno pod uticajem klimatskih uslova i već predstavljaju rastući rizik u regionima u kojima ranije nisu postojale.
„Vidimo da se vektori bolesti sele u regione sa prethodno nepovoljnim klimatskim uslovima. Na primer, komarci zadiru u planinske regione na višim nadmorskim visinama“, kaže Tim.
„Ove promene su uglavnom vođene porastom temperature koja oblikuje kada je vektor najaktivniji, kao i uslovima za optimalnu reprodukciju virusa i inkubaciju. Na primer, da bi se virus Zapadnog Nila širio u prirodi, optimalna temperatura je između 73°F i Najviša: 78°F.
„Zajedno sa informacijama iz budućih scenarija klimatskih promena, naša istraživačka grupa je razvila regionalne mape koje uključuju predviđanja o tome koji regioni u Njujorku će početi da vide temperaturne režime koji podržavaju prenos virusa Zapadnog Nila. Sve u svemu, očekujemo da ćemo videti sve povoljnije uslove za Zapad Prenos Nila u Njujorku, posebno u severozapadnim regionima države.“