Genetski modifikovane svinje pomažu osobama sa alergijama, otvarajući novi pristup za ksenotransplantaciju

Genetski modifikovane svinje pomažu osobama sa alergijama, otvarajući novi pristup za ksenotransplantaciju

Osobe sa alfa-gal sindromom, retkom alergijom na crveno meso izazvanom ujedom krpelja, sada mogu uživati u svinjetini zahvaljujući genetski modifikovanim svinjama. Kompanija Revivicor Inc., koja se bavi istraživanjem ksenotransplantacije, omogućava alergičarima da se opskrbe svinjetinom sa niskim nivoima alfa-gal šećera, što je obično prisutan u tkivima sisavaca i može izazvati ozbiljne alergijske reakcije.

Alfa-gal sindrom nastaje kada imunološki sistem reaguje na šećer alfa-gal prisutan u mesu i drugim proizvodima od sisavaca. Genetski modifikovane svinje koje je razvila Revivicor, poznate kao „GalSafe“ svinje, imaju inaktiviran gen koji proizvodi alfa-gal, što čini njihovo meso bezbednim za osobe sa ovim sindromom.

Revivicor, podružnica United Therapeutics, nije prehrambena kompanija, već se fokusira na ksenotransplantaciju – proces presađivanja organa između različitih vrsta. Ksenotransplantacija je komplikovana zbog prisustva alfa-gal, koji izaziva odbacivanje presađenog organa kod ljudi. Revivicorove GalSafe svinje su razvijene kako bi se eliminisao alfa-gal i time omogućila upotreba njihovih organa u transplantacijama.

FDA je odobrila GalSafe svinje za upotrebu u hrani i terapiji 2020. godine, a Revivicor trenutno deli meso sa alergičarima koji su se prijavili za ovu posebnu vrstu svinjetine. Iako kompanija primarno fokusira na istraživanje ksenotransplantacije, svejedno pruža besplatne porcije GalSafe svinjetine ljudima sa alfa-gal sindromom.

Svinje sa različitim genetskim modifikacijama za istraživanje ksenotransplantacije nalaze se na farmi Revivicor u Virdžiniji, gde se koristi za eksperimentalne transplantacije. Međutim, meso svinja koje je korišćeno za vađenje organa za transplantaciju ne može se koristiti za hranu zbog jake anestezije koja se koristi tokom procesa vađenja organa, što ne ispunjava standarde USDA za hranu bez lekova.

Ovaj pristup ne samo da pomaže alergičarima, već takođe pruža dragoceno istraživačko gradivo za razvoj ksenotransplantacije, omogućavajući napredak u mogućim budućim terapijama i transplantacijama.