Uprkos značajnim poboljšanjima u percepciji testiranja biomarkera u poređenju sa istraživanjem iz 2018. godine, značajne prepreke za implementaciju i dalje postoje na globalnom nivou, prema rezultatima IASLC Globalnog istraživanja o testiranju biomarkera iz 2024. objavljenog u Međunarodnom udruženju za proučavanje raka pluća (IASLC).
Istraživanje iz 2018. je otkrilo da je usvajanje testiranja biomarkera bilo nisko zbog troškova, nedostatka kvaliteta i standarda, pristupa, svesti i dugog vremena obrade. Međutim, od 2018. godine, postignuti su brojni terapijski napredak u kasnoj i ranoj fazi raka pluća, kaže dr Matthev Smeltzer sa Univerziteta Memphis, Memphis, Tenn.
Istraživanje iz 2024. je dalo 1.677 odgovora iz 90 zemalja i 14 medicinskih disciplina i otkrilo pozitivan pomak u percepciji i učestalosti testiranja biomarkera, kaže Smeltzer.
Anketa je bila dostupna na engleskom, francuskom, japanskom, kineskom, portugalskom i španskom. Anketa je sadržala odeljke o demografiji, trenutnim praksama i percepcijama, patologiji, naručivanju testova ili lečenja, sticanju tkiva, preprekama za optimalno testiranje i potencijalnim rešenjima. Istraživači su grupisali odgovore po IASLC globalnom regionu i po zemljama visokog/više srednjeg dohotka (HUMIC) i zemljama sa niskim/srednjim prihodima (LMIC).
Smeltzer je rekao da je 67% ispitanika prijavilo da se više od polovine pacijenata sa karcinomom pluća testira u njihovoj zemlji, što je značajan porast u odnosu na 39% prijavljenih u 2018. Uprkos ovom napretku, prepreke ostaju istaknute, sa troškovima (27,2%), vremenom (13,9%). %), a kao glavne prepreke navode se kvalitet uzorka (13,8%). Značajno je da je 43% ispitanika izjavilo da je lečilo pacijente pre nego što su dobili rezultate biomarkera.
Ispitanici iz zemalja sa visokim/višim srednjim prihodima (HUMIC) izrazili su veću podršku zdravstvenog sistema za testiranje biomarkera u poređenju sa onima iz zemalja sa niskim/srednjim prihodima (LMIC), gde je samo 18,6% primetilo sličnu podršku. Anketa je takođe otkrila da se značajan deo troškova testiranja samo delimično nadoknađuje, a rokovi za testiranje tkiva u proseku su 14 dana bez jasnog konsenzusa o uzrocima kašnjenja, izvestio je on.
Ispitanici u anketi su predložili brojne metode za poboljšanje testiranja biomarkera, uključujući poboljšanu edukaciju za pružaoce usluga i pacijente, pojednostavljene kliničke procese kroz testiranje refleksa, povećano finansiranje iz vladinih izvora i izvora osiguranja i šire promene politike. Smeltzer je naznačio da IASLC planira da pokrene niz inicijativa za rješavanje ovih oblasti, usmjerenih na podizanje svijesti, pristup, procese i poboljšanja politike.
„Nalazi ankete odražavaju i napredak koji je postignut i rad koji je još uvek potreban da bi se osiguralo da testiranje biomarkera postane standardni deo nege raka pluća širom sveta“, rekao je Smelcer.